Počet výsledků: 28

Otevřít filtraci

Inhibitory topoizomeráz jsou látky, které blokují účinek topoizomeráz – enzymů, které cíleně „rozmotávají“ a zase spojují vlákna DNA a jsou nezbytné pro dělení a růst buněk. Blokování těchto enzymů může vést k záhubě nádorových buněk, proto jsou některé inhibitory topoizomeráz využívány jako cytostatika v protinádorové léčbě. Příkladem inhibitorů topoizomeráz je irinotekan. Viz také inhibitor, protinádorová léčiva.

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI (zkratka pochází z anglického názvu selective serotonin reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SSRI zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu. SSRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příklady SSRI jsou citalopram, fluoxetin apod. Viz také inhibitor, serotonin, antidepresiva.

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu neboli NDRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline and dopamine reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. NDRI zabraňují tomu, aby byly noradrenalin a dopamin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu a dopaminu. NDRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NDRI je bupropion. Viz také inhibitor, noradrenalin, dopamin, antidepresiva.

Inhibitory sinusového uzlu jsou léky, které se používají při léčbě srdečního selhání. Viz také inhibitor.

ACE-inhibitory je jiný název pro inhibitory ACE.

Inhibitory proteáz (v souvislosti s výživou) jsou sekundární metabolity rostlin, které jsou zároveň běžnou součástí lidské stravy. Inhibitory proteáz u rostlin blokují odbourávání proteinů. Klinické studie naznačují, že inhibitory proteáz mohou u člověka snižovat riziko vzniku některých nádorových onemocnění. Studie na zvířatech a in vitro poukazují na to, že inhibitory proteáz působí protizánětlivě. Inhibitory proteáz se vyskytují např. v luštěninách a v některých druzích obilovin (např. sója, rýže, kukuřice, oves, pšenice) a také v bramborách. Viz také sekundární metabolity, inhibitor.

Inhibitor DOPA-dekarboxylázy neboli DDCI (zkratka pochází z anglického názvu DOPA decarboxylase inhibitor) je lék, který je užíván ve fixní kombinaci s levodopou při léčbě pacientů s Parkinsonovou nemocí. DDCI blokuje přeměnu levodopy na dopamin v krevním řečišti, tzn. brání tomu, aby se levodopa přeměnila na dopamin ještě předtím, než se dostane do mozku. DDCI tímto způsobem jednak zvyšuje dostupnost dopaminu v mozku, jednak mírní nežádoucí účinky dopaminu v jiných částech těla. Viz také inhibitor.

Inhibitor je látka, která zpomaluje nebo úplně znemožňuje určitou chemickou reakci. V lékařství se tento pojem užívá nejčastěji v souvislosti s inhibitory konkrétních enzymů. Například inhibitory ACE (používané při léčbě hypertenze a srdečního selhání) blokují tzv. angiotenzin-konvertující enzym, což se v konečném důsledku projeví poklesem krevního tlaku. Odvozené sloveso je inhibovat. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz inhibitor.

Inhibitory COMT jsou léky, které se používají při léčbě Parkinsonovy nemoci. Inhibitory COMT blokují účinek katechol-O-metyltransferázy, čímž zvyšují dostupnost levodopy v nervovém systému. Inhibitory COMT jsou podávány vždy v kombinaci s levodopou, neboť samy o sobě by neměly žádný účinek. Viz také inhibitor.

Inhibitory angiotenzinového receptoru a neprilysinu neboli ARNI (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin receptor-neprilysin inhibitors) jsou léky, které se používají při léčbě srdečního selhání. Viz také inhibitor, angiotenzin, receptor.

Zobrazeno 1 až 10 z 28

Počet výsledků