Počet výsledků: 222

Otevřít filtraci

Informační systém infekčních nemocí (ISIN) slouží k získávání epidemiologických údajů o výskytu pacientů s infekčními onemocněními (mj. i pacientů s COVID-19). Jde o univerzální systém, jehož účelem je získávání informací o výskytu infekčních onemocnění k posouzení vývoje epidemiologické situace na území ČR, ke sledování zdravotního stavu obyvatelstva a k řízení poskytovaní zdravotní péče. Za účelem sledování onemocnění COVID-19 byly do systému doplněny nové moduly sloužící pro zadávání dat ze strany krajských hygienických stanic, laboratoří a nemocnic starajících se o hospitalizované pacienty. Vznikající data jsou využita jak pro popisnou analýzu situace, tak jako jeden ze vstupů epidemiologických modelů COVID-19 v ČR. ISIN se tak stal ústředním informačním systémem pro sběr dat o výsledcích testů a pacientech s pozitivním výsledkem na přítomnost viru SARS-CoV-2. Statistickou jednotkou v systému je vybrané infekční onemocnění. Hlásí se potvrzené onemocnění, podezření z onemocnění, nosičství, úmrtí. Tyto povinnosti jsou upraveny zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů. Předmětem hlášení nejsou některá závažná infekční onemocnění sledovaná jinými samostatnými informačními systémy a registry. Jedná se o onemocnění tuberkulózou (dg. A15–A19), infekce přenášené převážně sexuálním stykem (dg. A50–A64, viz sexuálně přenosné infekce) a onemocnění virem lidské imunodeficience (dg. B20–B24). Samostatný informační systém mají také akutní respirační infekce (ARI) a chřipce podobná onemocnění (ILI).

Intrauterinní inseminace je odborný název pro nitroděložní oplodnění. Viz také intrauterinní.

Intracytoplazmatická injekce spermie neboli ICSI (zkratka pochází z anglického názvu intracytoplasmic sperm injection) je jednou ze tří hlavních metod asistované reprodukce. Nejprve je u ženy provedena stimulace vaječníků, aby v nich uzrál větší počet vajíček. Z vaječníků jsou poté odebrána zralá vajíčka. V laboratoři je pak do každého zralého vajíčka pod speciálně vybaveným mikroskopem vpravena jedna zdravá spermie. Výsledkem úspěšného oplodnění je zygota a následně embryo, které je později tenkou kanylou skrze děložní hrdlo přeneseno do dělohy. ICSI se používá v případech, kdy je problém s kvalitou nebo počtem spermií, nebo pokud selhaly pokusy o umělé oplodnění. Viz také intra-, cytoplazma, spermie, asistovaná reprodukce.

Intrauterinní infekce je infekce plodu, ke které dochází v době jeho nitroděložního vývoje. Jinými slovy, dítě se nakazí v děloze matky, tedy ještě před porodem. Viz také intrauterinní, infekce.

Vnímavost v kontextu nějakého infekčního onemocnění znamená, že daný jedinec nemá dostatečnou odolnost vůči určitému patogenu. Pokud je imunitní systém vnímavého jedince tomuto patogenu vystaven, nedokáže zabránit infekci ani rozvoji onemocnění. Viz také infekce.

Výraz vnímavý v kontextu nějakého infekčního onemocnění znamená, že daný jedinec nemá dostatečnou odolnost vůči určitému patogenu. Pokud je imunitní systém vnímavého jedince tomuto patogenu vystaven, nedokáže zabránit infekci ani rozvoji onemocnění. Viz také infekce.

Infodemie je výraz složený ze slov „informace“ a „epidemie“, který označuje rychlé a dalekosáhlé šíření přesných i nepřesných informací o nějakém tématu, například o konkrétním onemocnění. V záplavě faktů a mýtů, často v kombinaci s obavami z budoucnosti, je pak velmi těžké dozvědět se skutečně důležité informace o daném tématu. Pojem infodemie byl poprvé použit již v roce 2003 v souvislosti s epidemií SARS, výrazněji se znovu objevuje od roku 2020 v důsledku pandemie COVID-19.

Informovaný souhlas je dobrovolný souhlas, který uděluje člověk podstupující nějaký zdravotní výkon (např. pacient u lékaře nebo v nemocnici, člověk podstupující očkování, účastník klinické studie apod.), případně jeho zákonný zástupce, poté, co byl seznámen s účelem, metodou, postupem a případnými přínosy i riziky daného zákroku. Hlavními kritérii informovaného souhlasu je, aby člověk udělující souhlas rozuměl všemu, co o daném zákroku potřebuje vědět, aby souhlas nebyl udělován pod nátlakem, v tísni nebo za nápadně nevýhodných podmínek, a aby člověk byl obeznámen s tím, že již udělený souhlas může kdykoli odvolat.

Informovanost pacientů naplňuje právo pacienta, aby byl poskytovatelem zdravotních služeb informován o svém zdravotním stavu a o navrženém léčebném postupu (§ 31 zákona o zdravotních službách). Zejména se jedná o informace potřebné k tomu, aby se pacient mohl před zahájením diagnostického či léčebného postupu rozhodnout o tom, zda s jeho provedením souhlasí. Viz také informovaný souhlas.

Insomnie je jiný název pro nespavost.

Zobrazeno 1 až 10 z 222

Počet výsledků