Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Alfa-blokátory neboli antagonisté alfa-adrenergních receptorů představují skupinu léků, které blokují účinek noradrenalinu a způsobují rozšiřování (vazodilataci) krevních cév. Alfa-blokátory bývají předepisovány při léčbě některých potíží, jako je například hypertenze, Raynaudův syndrom, zvětšená prostata či erektilní dysfunkce. Viz také beta-blokátory.

Beta-blokátory neboli antagonisté beta-adrenergních receptorů představují skupinu léků, které mj. zpomalují srdeční frekvenci a sílu kontrakce (stahu) srdečního svalu. Používají se nejčastěji při léčbě srdečních arytmií, a také u pacientů, kteří již prodělali infarkt myokardu (jako sekundární prevence dalšího infarktu myokardu). Lékař může beta-blokátor předepsat rovněž při léčbě hypertenze. Viz také alfa-blokátory.

Blokátory receptorů pro angiotenzin II, sartany neboli ARB (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin II receptor blockers) jsou léky, které se používají při léčbě hypertenze a srdečního selhání. Lékař je může předepsat i pacientům s chronickým onemocněním ledvin nebo těm, kteří prodělali infarkt myokardu. Mezi ARB se řadí např. valsartan, losartan či kandesartan (a řada dalších léčiv, jejichž název končí na „-sartan“). Viz také receptor, angiotenzin II.

Antagonisté alfa-adrenergních receptorů je jiný název pro alfa-blokátory.

Alfa-1-antitrypsin je enzym vyskytující se v krevní plazmě, který chrání zejména dolní dýchací cesty před působením elastázy uvolňované z rozpadajících se neutrofilů. Nedostatek tohoto enzymu je spojován se zvýšeným rizikem vzniku chronické obstrukční plicní nemoci a plicního emfyzému. Viz také deficit alfa-1 antitrypsinu.

Alfa-1 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která vyvolávají místní vazokonstrikci. Používají se například při léčbě rýmy (při oteklé sliznici v nose, tzn. při „ucpaném“ nose), zánětu spojivek a také při vyšetření očního pozadí u oftalmologa.

Alfa-2 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která se nejčastěji používají při léčbě hypertenze. Uplatňují se však rovněž jako sedativa a používají se i při léčbě závislost na opiátech nebo při potlačování abstinenčních příznaků při léčbě závislosti na alkoholu.

Alfa-sympatomimetika jsou sympatomimetika, které stimulují tzv. alfa-receptory sympatického nervového systému. Podle převažujícího účinku se rozlišují alfa-1 sympatomimetika a alfa-2 sympatomimetika.

Inhibitory 5-alfa-reduktázy neboli 5-ARI (zkratka pochází z anglického názvu 5-alpha-reductase inhibitors) jsou léky, které bývají předepisovány zejména při léčbě zvětšené prostaty. 5-ARI blokují (inhibují) 5α-reduktázu – enzym, který se podílí na metabolismu některých steroidních hormonů. Tyto léky například brání přeměně testosteronu, nejznámějšího mužského pohlavního hormonu, na dihydrotestosteron, což je mnohem silnější androgen než testosteron. Viz také inhibitor.

Kyselina alfa-linolenová je polynenasycená mastná kyselina, která obsahuje osmnáct atomů uhlíku (a proto se řadí mezi mastné kyseliny s dlouhým řetězcem). Kyselina alfa-linolenová se zároveň řadí mezi omega-3 mastné kyseliny. Obrázek: Chemická struktura kyseliny alfa-linolenové. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), vodíku (bílá) a kyslíku (červená). (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Viz také mastné kyseliny.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků