Počet výsledků: 151

Otevřít filtraci

Závislost na alkoholu je onemocnění, které často začíná nepozorovaně a plíživě, kdy si člověk zprvu ani neuvědomuje, že se řítí do problémů. Na zhoršující se závislost jej často upozorní až lidé v jeho okolí. Viz také závislost, alkohol, alkoholismus.

Závislost na lécích vzniká pomalu a nenápadně. Pacient si vezme lék, který mu pomáhá překonat bolest, zvládnout silný smutek či večer usnout. Takový lék by se měl užívat krátkodobě, maximálně po několik týdnů. Protože ho však užívá dlouhodobě nebo překračuje dávkování, organismus si na látku zvykne, síla léku přestane stačit a ten přestane pomáhat. Viz také závislost, lék.

Závislost na nikotinu je jiný název pro závislost na tabáku. Viz také závislost, nikotin.

Závislost na tabáku neboli závislost na nikotinu vzniká jednak jako naučené chování, tedy potřeba či zvyk kouřit v určitých situacích či v určité společnosti. Je to určité naučené chování, psychosociální závislost. Po určité době, která je daná dědičně (zděděné typy receptorů v mozku, na které se navazuje nikotin), se vyvine u většiny kuřáků (80–90 %) také závislost fyzická, tedy tělesná, drogová – závislost na nikotinu. Právě nikotin je hlavním důvodem, proč lidé kouří tabák: návykový je příjemný pocit po potažení daný vyplavením tzv. hormonů štěstí. Pokud ale nikotin závislému chybí, objeví se abstinenční příznaky a ten již pak kouří hlavně pro jejich potlačení. Jedná se o silnou závislost, které není lehké se zbavit, typické jsou opakované pokusy. Za život kuřáka jich bývají i desítky. Viz také závislost, tabák.

Závislost na sportu je označení pro nadměrnou a nutkavou (patologickou) sportovní aktivitu. Člověk postižený závislostí na sportu trpí vnitřním nutkáním (kompulzí), které jej nutí věnovat se sportovním aktivitám. Jeho motivací přitom nemusí být ani soutěživost, ani snaha o dosažení nejlepšího výkonu. Odborníci rozlišují mezi primární a sekundární závislostí na sportu: Při primární závislosti na sportu člověk cvičí kvůli sportu samotnému (nikoli třeba proto, že by jeho prostřednictvím chtěl zhubnout). V případě primární závislosti se tedy jedná o vnitřní motivaci ke sportování. Primární závislost na sportu se řadí mezi nelátkové závislosti. Sekundární závislostí na sportu se rozumí nutkavá sportovní aktivita ve spojení s poruchou příjmu potravy. Člověk postižený sekundární závislostí na sportu není ke cvičení motivován ani tak kvůli sportovnímu výkonu, ale spíše kvůli spotřebě kalorií a redukci hmotnosti (tedy hubnutí). Viz také závislost, kompulze, nelátkové závislosti, poruchy příjmu potravy.

Porucha způsobená užíváním alkoholu je jiný název pro alkoholismus. Viz také porucha, alkohol.

Alkoholismus, někdy též porucha způsobená užíváním alkoholu nebo AUD (zkratka pochází z anglického názvu alcohol use disorder), je takové užívání alkoholu, které zahrnuje problémy s kontrolou pití, zaujetí alkoholem, pokračování v užívání alkoholu, i když způsobuje problémy, nutnost pít více, aby člověk dosáhl stejného účinku, nebo abstinenční příznaky, když postižený člověk rychle sníží obvyklou dávku alkoholu nebo úplně přestane pít alkohol. Alkoholismus se podílí na vzniku mnoha různých tělesných i duševních onemocnění. Člověk trpící alkoholismem je označován jako alkoholik. Viz také alkohol, závislost na alkoholu.

Alkohol má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: „Alkohol“ je lidové označení pro etanol neboli etylalkohol, který je zneužíván jako návyková látka v alkoholických nápojích. Z chemického hlediska je „alkohol“ definován jako „jakákoli organická sloučenina, která má alespoň jednu hydroxylovou skupinu (–OH, tedy kyslík a vodík) vázanou na nasycený atom uhlíku“; z tohoto hlediska mezi alkoholy patří i metanol (neboli metylalkohol), cukerné alkoholy apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz alkohol.

Cukerné alkoholy (angl. sugar alcohols) jsou sloučeniny odvozené od cukrů, které na každém atomu uhlíku mají navázanou jednu tzv. hydroxylovou skupinu (–OH, tedy kyslík a vodík). Konkrétními příklady cukerných alkoholů jsou glycerol, erythritol, mannitol či sorbitol. Viz také cukry, alkohol, polyoly.

Závislost je nutkavá, chronická, tělesná nebo duševní potřeba užívání návykové látky nebo i konkrétního typu chování (tzv. nelátková závislost), přičemž v případě nemožnosti užití dané látky (či daného chování) se u závislého člověka vyskytují různé nežádoucí tělesné, duševní nebo společenské projevy, označované jako abstinenční příznaky. Viz také psychická závislost, fyzická závislost a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz závislost.

Zobrazeno 1 až 10 z 151

Počet výsledků