Počet výsledků: 16

Otevřít filtraci

Videem asistovaná torakoskopická chirurgie neboli VATS (zkratka pochází z anglického názvu video-assisted thoracoscopic surgery) je miniinvazivní chirurgická technika, která se používá k diagnostice a léčbě zdravotních potíží v oblasti hrudníku. Při VATS je do pacientova hrudníku jedním nebo více malými řezy v hrudní stěně zavedena malá kamera (tzv. torakoskop) a chirurgické nástroje. Torakoskop přenáší obraz vnitřní strany pacientova hrudníku na monitor a navádí tak chirurga při provádění zákroku. Lékaři používají techniku VATS k provádění různých zákroků, například: biopsie k diagnostice karcinomu plic, maligního mezoteliomu a některých dalších typů zhoubných nádorů v oblasti hrudníku, některé typy operace plic, zákroky k odstranění přebytečné tekutiny nebo vzduchu z okolí plic (např. při pneumotoraxu), zákroky k léčbě některých typů poruch jícnu, zákrok k odstranění části nebo celého jícnu (ezofagektomie), chirurgické odstranění brzlíku (thymektomie), některé zákroky na srdci, žebrech, páteři a bránici. Viz také torakoskopie, chirurgie.

Vidění neboli zrakové vnímání je definováno jako „schopnost interpretovat okolní prostředí pomocí světla ve viditelném spektru odraženého od předmětů v prostředí“. Lidským okem viditelná část světla – tzv. barevné spektrum – se nachází v rozmezí vlnových délek 380 až 750 nanometrů. K vnímání těchto světelných paprsků a jejich „skládání“ do obrazu v lidském mozku je zapotřebí komplexního systému.

Asistovaná reprodukce je soubor postupů, které se používají při léčbě neplodnosti. Existují tři hlavní metody asistované reprodukce; jejich společným rysem je to, že se při nich manipuluje s pohlavními buňkami (tj. s vajíčky a spermiemi), popř. s embryi: nitroděložní oplodnění (IUI), umělé oplodnění (IVF), intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI).

Roboticky asistovaná laparoskopická radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Operace probíhá podobně jako laparoskopická radikální prostatektomie, tzn. do břišní dutiny pacienta je zaveden optický přístroj a několik chirurgických nástrojů, vše skrze drobné řezy o velikosti 5–10 mm. Chirurg však neoperuje přímo pomocí svých rukou, nýbrž prostřednictvím robota, jehož ramena ovládá speciálním „joystickem“ (podobně jako v počítačové hře, zjednodušeně řečeno). Viz také laparoskopie, radikální prostatektomie.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie neboli LAVH (zkratka pochází z anglického názvu laparoscopically assisted vaginal hysterectomy) je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstranění dělohy). Operace začíná stejně jako totální laparoskopická hysterektomie, tedy laparoskopicky. Chirurg v této první fázi odstraní horní část dělohy, která zasahuje do břišní dutiny. V další fázi je odstraněna zbývající část dělohy, avšak vaginálním přístupem (viz vaginální hysterektomie). Veškerá odoperovaná tkáň je pak z těla pacientky odstraněna skrze pochvu. Viz také laparoskopie, vaginální, hysterektomie.

Binokulární vidění je vidění oběma očima zároveň. Binokulární vidění je přirozené u každého člověka, jehož oči a nervový systém se správně vyvinuly. Obě oči pracují společně, obrazy ze zorného pole pravého i levého oka se spojují v jeden trojrozměrný obraz. Díky tomu dostává mozek mnohem kvalitnější informace o poloze, vzdálenosti a orientaci pozorovaného předmětu, než kdyby člověk používal pouze jedno oko. Obrázek: Princip binokulárního vidění: obrazy ze zorných polí pravého i levého oka se ve zrakové kůře mozku skládají v jediný trojrozměrný obraz. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také vidění.

Videofluoroskopie polykání neboli VFSS (zkratka pochází z anglického názvu videofluoroscopic swallow study) je vyšetřovací metoda, díky níž může lékař zhodnotit, zda správně funguje proces polykání – tedy vzájemná součinnost ústní dutiny, hltanu a horní části jícnu. VFSS obvykle provádí v nemocnici lékař – odborník na otorinolaryngologii (ORL), někdy v součinnosti s klinickým logopedem. Princip vyšetření spočívá v tom, že pacientovi jsou postupně podávány vzorky potravy o různé konzistenci (od velmi řídkých kaší až po tuhá sousta), které jsou smíchány s kontrastní látkou. Pacient je pak během polykání sledován na speciálním rentgenovém přístroji, na němž lékař vidí v reálném čase pohyb sousta horní částí trávicího traktu. VFSS se používá při vyšetření poruch polykání, často se vzájemně doplňuje s flexibilním endoskopickým vyšetřením polykání (FEES). Viz také polykání.

Estetická chirurgie je oblast plastické chirurgie, která se zabývá „opravami“ různých estetických vad. Příklady estetických operací jsou zvětšení či zmenšení prsů u žen, liposukce, úprava tvaru nosu apod. Zákroky estetické chirurgie obvykle nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Lékař specializující se na estetickou chirurgii se nazývá estetický chirurg. Viz také chirurgie, estetická stomatologie.

Implantace v souvislosti s chirurgií znamená „vsazení“ nějakého cizorodého předmětu (např. umělé čočky, kardiostimulátoru, umělé srdeční chlopně, zubního implantátu apod.) do lidského těla, aby tam tento předmět plnil funkci struktury, kterou nahradí či doplní. Vsazený předmět se označuje jako implantát. Viz také implantace (obecně), chirurgie.

Cytoredukční chirurgie neboli CRS (zkratka pochází z anglického názvu cytoreductive surgery) je chirurgický zákrok, jehož cílem je snížit počet nádorových buněk v břišní dutině u pacienta se zhoubným nádorem, který se rozšířil dovnitř břicha, tj. intraabdominálně (příkladem je peritoneální karcinomatóza). Cytoredukční chirurgie se často používá u pacientek se zhoubným nádorem vaječníků, ale obecně ji lze použít i u jiných zhoubných nádorů, které se rozšířily do břišní dutiny. CRS se často používá v kombinaci s hypertermickou intraperitoneální chemoterapií (HIPEC). Viz také cytoredukce, chirurgie.

Zobrazeno 1 až 10 z 16

Počet výsledků