Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Autologní transplantace je transplantace, při níž transplantovaná tkáň nebo orgán pochází od stejného jedince. Například pacientovi před cytostatickou léčbou je odebrána kostní dřeň, a po léčbě je transplantována zpět do jeho organismu. Viz také transplantace.

Alogenní transplantace je transplantace, při níž transplantovaná tkáň nebo orgán pochází od jedince téhož druhu (v případě lidí tedy z jednoho člověka na druhého), ale s rozdílnou – byť co možná nejbližší – genetickou výbavou (například od blízkého příbuzného). Příkladem je situace, kdy pacientovi s leukemií je transplantována kostní dřeň, která byla předtím odebrána jeho sourozenci. Dárcem však může být i úplně „cizí“ člověk, který má však podobnou genetickou výbavu jako příjemce. Viz také transplantace.

Transplantace je proces, při kterém je odebrán buď orgán nebo živá tkáň z jednoho organismu (nebo místa na těle) a přenesen do jiného organismu (nebo do jiného místa na těle). Konkrétními příklady jsou: transplantace kůže (v plastické chirurgii či popáleninové medicíně), kdy je kožní štěp přenesen z jednoho místa na jiné místo na těle téhož člověka, transplantace některých orgánů či tkání, kdy živému či zemřelému dárci je odebrán orgán (např. ledvina, srdce, játra) nebo tkáň (kostní dřeň, rohovka), který/která je pak transplantován(a) do těla příjemce. Odvozené přídavné jméno je transplantační, odvozené sloveso je transplantovat. Viz také trans- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz transplantace, transplantační apod..

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků