Počet výsledků: 82

Otevřít filtraci

Synoviální tekutina je důležitou součástí každého synoviálního kloubu, v němž vyplňuje jeho kloubní dutinu. Synoviální tekutina plní funkci „kloubního maziva“, které se podílí na hladkém pohybu kloubu. Zároveň působí i jako tlumič nárazů, protože rozkládá tlak působící na kloubní plochy. Svou konzistencí i vzhledem se synoviální tekutina podobá syrovému vaječnému bílku; je silně viskózní, má vysoký obsah kyseliny hyaluronové a svým složením se podobá krevnímu séru. Synoviální tekutina je produkována synoviálními buňkami.

Slzná tekutina zabraňuje vysychání oka a pomáhá likvidovat bakterie, odstraňovat cizí tělesa a čistit povrch oka. Slzná tekutina obsahuje také živiny. Tvoří se v slzných žlázách, které jsou součástí tzv. slzného aparátu. Viz také tělesná tekutina.

Komorová tekutina (lat. humor aquosus) slouží k udržování správného nitroočního tlaku. Tento tlak je potřebný k tomu, aby se oko nesmrštilo a aby si udržovalo téměř kulovitý tvar, který je nezbytný pro optimální vidění. Komorová tekutina je důležitá pro zásobování rohovky a čočky živinami: neustále se vytváří nová tekutina, která proudí ze zadní komory oční do přední komory oční a odtéká pryč prostřednictvím Schlemmova kanálu. Pokud odtok komorové tekutiny nefunguje správně, pak se tato tekutina hromadí a zvyšuje nitrooční tlak, což může časem vést k rozvoji zeleného zákalu (glaukomu).

Pleurální tekutina je tekutina, která se nachází mezi parietální pleurou a viscerální pleurou, tzn. v pleurální dutině. Za normálních okolností se v pleurální dutině nachází jen malé množství této tekutiny. Pleurální tekutina udržuje pohrudnici vlhkou a snižuje tření mezi oběma částmi pohrudnice při dýchání. Za normálních okolností vylučuje pohrudnice pleurální tekutinu rychlostí přibližně 0,01 ml na kg tělesné hmotnosti za hodinu, ale přibližně stejnou rychlostí je tato tekutina odstraňována pomocí lymfatického systému; v pleurální dutině zdravého člověka tak zůstává pouze 5–15 ml tekutiny, která pomáhá udržovat podtlak mezi parietální pleurou a viscerální pleurou. Pokud se v pleurální dutině nahromadí příliš velké množství pleurální tekutiny, hovoříme o pleurálním výpotku.

Peritoneální tekutina je čirá, slámově zbarvená tekutina, která je vylučována buňkami pobřišnice (peritonea). Za normálních okolností je v peritoneální dutině přítomno několik mililitrů peritoneální tekutiny, která zvlhčuje povrch nástěnné pobřišnice i útrobní pobřišnice a umožňuje jim klouzat po sobě, protože trávicí trakt během trávicích procesů mění svůj tvar. Při některých onemocněních (např. při pravostranném srdeční selhání, jaterní cirhóze nebo zhoubném nádoru vaječníků) je množství peritoneální tekutiny zvýšené (ascites). Viz také pobřišnice (lat. peritoneum).

Extracelulární tekutina (ECT) je tekutina, která se vyskytuje mimo buňky. ECT tvoří přibližně třetinu celkové tělesné vody (viz obrázek níže) a dělí se dále na: tkáňový mok, krevní plazmu, ostatní tekutiny (mozkomíšní mok, lymfa, synoviální tekutina, pleurální tekutina, perikardiální tekutina, peritoneální tekutina a komorová tekutina) Obrázek: Koláčový graf znázorňující rozložení celkové tělesné vody. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148559) Viz také extracelulární, celková tělesná voda.

Perikardiální tekutina je tekutina, která se nachází mezi epikardem a perikardem, tzn. v osrdečníkové dutině. Perikardiální tekutina umožňuje pohyb srdce uvnitř perikardu s minimálním třením. V osrdečníkové dutině zdravého člověka se nachází přibližně 20 ml perikardiální tekutiny. Pokud se v osrdečníkové dutině nahromadí příliš velké množství perikardiální tekutiny, hovoříme o perikardiálním výpotku. Obrázek 1: Schematický nákres jednotlivých vrstev srdeční stěny. Kromě čtyř srdečních vrstev (perikard, epikard, myokard a endokard) je znázorněna i osrdečníková dutina. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148195) Viz také perikard.

Intersticiální tekutina je jiný název pro tkáňový mok.

Amniová tekutina je jiný název pro plodovou vodu. Viz také amnion.

Folikulární tekutina je tělesná tekutina, která obklopuje vyvíjející se oocyty (nezralá vajíčka) při jejich zrání ve vaječníku. Viz také folikul, ovariální folikuly, tělesná tekutina.

Zobrazeno 1 až 10 z 82

Počet výsledků