Počet výsledků: 34

Otevřít filtraci

Radioaktivní nuklid je jiný název pro radionuklid.

Radioaktivní izotop je jiný název pro radionuklid.

Radioaktivní jod je jiný název pro radiojod. Viz také radioaktivita, jod.

Radiologický asistent provádí radiologické zobrazovací i kvantitativní postupy, léčebné aplikace ionizujícího záření a poskytuje specifickou ošetřovatelskou péči v souvislosti s radiologickými výkony. Zajišťuje radiační ochranu, a ve spolupráci s lékařem se podílí na diagnostické a léčebné péči. Práce radiologického asistenta se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Radiologický fyzik zajišťuje radiační ochranu od zdravotnických přístrojů dle zákona 263/2016 ve zdravotnických zařízeních a ve spolupráci s lékařem se podílí na léčebné a diagnostické péči. Práce radiologického fyzika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Radon je chemický prvek, který je označován zkratkou Rn. Jedná se o radioaktivní plyn, který se uvolňuje z uranu (ten se v malém množství přirozeně nachází v půdě a horninách). Vdechování nadměrného množství radonu může poškodit buňky v plicích a podílet se na vzniku karcinomu plic. Viz také chemický prvek.

Radiojod neboli radioaktivní jod je radioaktivní forma jodu, která se používá jak v diagnostice (při některých zobrazovacích metodách), tak při léčbě některých onemocnění – například hypertyreózy (zvýšená činnost štítné žlázy) či rakoviny štítné žlázy, ale i některých dalších typů zhoubných nádorů. Při zobrazovacím vyšetření pacient dostane malou dávku radiojodu, který se hromadí v buňkách štítné žlázy a některých typů nádorů – a pak může být detekován speciálním zařízením. Při léčbě rakoviny štítné žlázy pacient dostane poměrně velkou dávku radioaktivního jódu, který ničí buňky štítné žlázy. Radioaktivní jód kromě toho může být využíván například u pacientů s rakovinou prostaty (v rámci brachyterapie). Radiojod se podává ústy (perorálně) jako tekutina, případně v tobolkách, prostřednictvím infuze nebo uzavřený v tzv. radioaktivních zrnech, která se umístí buď přímo do nádoru nebo do jeho bezprostřední blízkosti – a odtud zabíjejí nádorové buňky. Viz také radioaktivita, jod.

Systémová radioterapie je typ radioterapie, při níž je radioaktivní látka (například radioaktivní jód nebo radioaktivně značená monoklonální protilátka) podána pacientovi perorálně nebo injekčně; tato látka se následně vstřebá do krve a v ideálním případě začne ničit zejména nádorové buňky. Viz také systémový, radioterapie, brachyterapie, zevní radioterapie.

Radionuklid, radioaktivní nuklid, radioizotop neboli radioaktivní izotop je nestabilní forma chemického prvku, která se postupně rozpadá a přitom uvolňuje radioaktivní záření. Radionuklidy se mohou vyskytovat v přírodě nebo být vyrobeny v laboratoři. V lékařství se radionuklidy používají jednak v diagnostice (při vyšetřeních pomocí některých zobrazovacích metod), jednak při léčbě (zejména zhoubných nádorů).

Radioizotop je jiný název pro radionuklid.

Zobrazeno 1 až 10 z 34

Počet výsledků