Počet výsledků: 40

Otevřít filtraci

Mrtvý dýchací prostor je jiný název pro mrtvý prostor.

Mrtvý prostor neboli mrtvý dýchací prostor je objem vzduchu, který je při dýchání vdechován, ale neúčastní se výměny plynů v plicích – buď proto, že zůstane v dýchacích cestách (tzn. nedoputuje do plicních sklípků, nýbrž zůstane „v půli cesty“ a pak je zase vydechnut), nebo proto, že se dostane do takových plicních sklípků, které jsou špatně prokrveny. Jinými slovy, zdaleka ne všechen vdechovaný vzduch je využit pro výměnu kyslíku a oxidu uhličitého.

Prostaglandin E1 neboli PGE1 je látka ze skupiny prostaglandinů, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Synteticky (uměle) vyráběný PGE1 se však používá i jako lék: U kojenců s otevřenou Botallovou dučejí (jedna z vrozených srdečních vad) je podáván injekčně do žíly do doby, než je možné provést operaci. Používá se k léčbě erektilní dysfunkce, a to buď intrakavernózní injekcí nebo intrauretrální aplikací. Viz také prostaglandiny.

Pleurální prostor je jiný název pro pleurální dutinu.

Mezihrudní prostor je jiný název pro mediastinum.

Zdravotnickým prostředkem se rozumí nástroj, přístroj, zařízení, programové vybavení včetně programového vybavení určeného jeho výrobcem ke specifickému použití pro diagnostické nebo léčebné účely a nezbytného ke správnému použití zdravotnického prostředku, materiál nebo jiný předmět, určené výrobcem pro použití u člověka za účelem stanovení diagnózy, prevence, monitorování, léčby nebo mírnění onemocnění, stanovení diagnózy, monitorování, léčby, mírnění nebo kompenzace poranění nebo zdravotního postižení, vyšetřování, náhrady nebo modifikace anatomické struktury nebo fyziologického procesu, nebo kontroly početí. Zdravotnické prostředky nedosahují své hlavní zamýšlené funkce v lidském těle nebo na jeho povrchu farmakologickým, imunologickým nebo metabolickým účinkem, jejich funkce však může být takovými účinky podpořena. Osoby, které hodlají na trh v České republice uvádět zdravotnické prostředky, musí splnit svoji zákonnou povinnost registrace osoby. Po registraci osoby následuje notifikace zdravotnického prostředku, který tyto osoby na trh v České republice uvádějí. Registrace i notifikace se provádí u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) prostřednictvím Registru zdravotnických prostředků (RZPRO).

Prostata neboli předstojná žláza (lat. prostata) je mužský pohlavní orgán nacházející se v oblasti pánve, pod močovým měchýřem, kde obepíná začátek močové trubice. V prostatě se vytváří tekutina, která je součástí spermatu. Odvozené přídavné jméno je prostatický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz prostata, prostatický apod.

Zvětšená prostata neboli benigní hyperplazie prostaty, případně nezhoubné zvětšení prostaty, je označení pro potíž, která se poměrně často vyskytuje u mužů starších 50 let. Nejedná se o zhoubný nádor, zvětšená prostata ve většině případů neohrožuje zdraví muže. Potíže může působit zejména při močení. Obrázek: Srovnání zdravé prostaty (vlevo) a zvětšené prostaty (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také prostata.

Hormonálně citlivý karcinom prostaty neboli HSPC (zkratka pochází z anglického názvu hormone-sensitive prostate cancer) je karcinom prostaty, který ke svému růstu potřebuje androgeny (mužské pohlavní hormony), a proto přestane růst, když androgeny nejsou přítomny. Hormonálně závislá je velká část karcinomů prostaty, zvláště pak v časném klinickém stadiu. Účinným typem léčby může být androgenní deprivace, antiandrogenní léčba, případně maximální androgenní blokáda. Viz také hormony, karcinom prostaty, kastračně rezistentní karcinom prostaty, hormonálně závislé nádory.

Otevřená radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Jedná se o otevřenou operaci, při níž je nutná laparotomie, tzn. řez břišní stěnou. Viz také otevřená operace, radikální prostatektomie.

Zobrazeno 1 až 10 z 40

Počet výsledků