Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Mineralokortikoidy jsou steroidní hormony, které regulují vodní a elektrolytovou rovnováhu. V lidském těle se přirozeně vyskytuje aldosteron; jiné mineralokortikoidy se používají jako léky (vždy na lékařský předpis). Viz také kortikosteroidy.

Mineralizace kostí je proces ukládání minerálních látek do vnitřní struktury kosti. Při mineralizaci kostí hrají významnou roli osteoblasty, které produkují krystaly fosforečnanu vápenatého. Normální kost se skládá z 50 až 70 % minerálních látek, 20 až 40 % organické hmoty, 5 až 10 % vody a méně než 3 % lipidů. Hlavními minerálními látkami, které se v kosti nacházejí, jsou vápník a fosfor; zároveň se při mineralizaci do kostí ukládá menší množství uhličitanů a hořčíku. Minerální složku kosti tvoří převážně hydroxyapatit, který má chemický vzorec Ca10(PO4)6(OH)2.

Minerály (v souvislosti s výživou) je jiný název pro minerální látky.

Antagonisté mineralokortikoidních receptorů neboli MRA (zkratka pochází z anglického názvu mineralocorticoid receptor antagonists) blokují účinky hormonu aldosteronu. Tento hormon je přirozeně vytvářen nadledvinami, nicméně při srdečním selhání dochází k jeho nadprodukci, což může vést k dalšímu zhoršování srdečního selhání. Obvykle se podávají společně s inhibitory ACE a/nebo beta-blokátory. Antagonisté mineralokortikoidních receptorů ovlivňují i vylučování vody a solí ledvinami, mají tak slabý dehydratační účinek a během léčby může stoupat množství draslíku v krvi. Viz také antagonista, mineralokortikoidy, receptor.

Minerální látky neboli minerály jsou chemické prvky, které jsou nezbytně nutné k tomu, aby živý organismus správně fungoval. Mezi minerální látky se však obvykle nepočítají čtyři základní prvky, ze kterých se skládá nejen lidské tělo, ale živé organismy obecně: kyslík, uhlík, vodík a dusík (tyto čtyři prvky tvoří asi 96 % hmotnosti lidského těla). Minerály se obvykle rozdělují na makroprvky (např. sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor) a na stopové prvky.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků