Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Mikrobiální znamená „vztahující se k mikroorganismu“ nebo „typický pro mikroorganismus“. Například mikrobiální kontaminace je kontaminace různými (blíže neurčenými) druhy mikroorganismů. Viz také mikro-.

Mikrobiologie je nauka o mikroorganismech. Mikrobiologie se zabývá i studiem virů, ačkoli ty nejsou jednoznačně řazeny mezi živé organismy. Mikrobiologie je značně široký pojem, který zahrnuje mnoho specializovaných odvětví, jako je zejména virologie, mykologie, parazitologie a bakteriologie. Odvozené přídavné jméno je mikrobiologický, odborník na mikrobiologii se nazývá mikrobiolog. Viz také mikro-, biologie, mikroorganismy.

Kožní mikrobiota (někdy též „kožní mikrobiom“) neboli kožní mikroflóra je souhrnné označení pro mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují na povrchu lidské kůže. Kožní mikrobiota je součástí lidské mikrobioty. Viz také kůže, mikrobiota, lidská mikrobiota.

Mikrobiota je sourhnné označení pro mikroorganismy, které žijí v určitém vymezeném prostředí, jako je například půda či vodní nádrž, ale i povrch nebo různé vnitřní části živého organismu. Příkladem je lidská mikrobiota a její jednotlivé součásti (kožní mikrobiota, střevní mikrobiota, vaginální mikrobiota apod.). Terminologická poznámka: Pojem „mikrobiota“ je velmi často (a ne vždy zcela správně) zaměňován s pojmem mikrobiom. Viz také mikro- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz mikrobiota.

Lidská mikrobiota (někdy též „lidský mikrobiom“) je souhrnné označení pro všechny mikroorganismy, které žijí uvnitř lidského těla i na jeho povrchu. Různé oblasti lidského těla (např. ústní dutina, kůže, ženský reprodukční systém, plíce, trávicí trakt apod.) jsou osídleny různými druhy bakterií (např. laktobacily nebo bifidobakterie), kvasinek a virů. U zdravých lidí se s obrovskou převahou jedná o mikroorganismy, které lidskému organismu neškodí, naopak s ním žijí v rovnováze a mnohdy mu i prospívají. Je-li tato rovnováha významným způsobem narušena, může se rozvinout konkrétní onemocnění (například zubní kaz v případě narušené mikrobiální rovnováhy v ústní dutině, vaginální kandidóza v případě narušené rovnováhy vaginální mikrobioty apod.). Viz také mikrobiota, střevní mikrobiota, vaginální mikrobiota, Döderleinův laktobacil.

Střevní mikrobiota (někdy též „střevní mikrobiom“) neboli střevní mikroflóra je souhrnné označení pro mikroorganismy, které žijí v lidském trávicím traktu, zvláště pak ve střevech. U zdravých lidí se s obrovskou převahou jedná o mikroorganismy, které lidskému organismu neškodí, naopak s ním žijí v rovnováze a prospívají mu. Střevní mikrobiota je součástí lidské mikrobioty. Viz také střeva, mikrobiota, lidská mikrobiota.

Vaginální mikrobiota (někdy též „vaginální mikrobiom“), vaginální mikroflóra neboli vaginální flóra je označení pro mikroorganismy, které chrání ženské tělo před infekcemi urogenitálního systému. Vaginální mikrobiota je tvořena mnoha různými typy bakterií, mezi nimiž převažují laktobacily. Vaginální mikrobiota je součástí lidské mikrobioty. Viz také vaginální, mikrobiota, lidská mikrobiota.

Vegetativní v souvislosti s mikrobiologií znamená „aktivní“ či „aktivovaná“. V tomto smyslu vegetativní buňky bakterií rostou, probíhá v nich metabolismus, mohou se rozmnožovat apod. Viz také vegetativní (v neurologii).

Mikrobiom je souhrnné označení pro kompletní genetickou informaci všech mikroorganismů, které žijí v určitém vymezeném prostředí, jako je například půda či vodní nádrž, ale i povrch nebo různé vnitřní části živého organismu. Terminologická poznámka: Pojem „mikrobiom“ je velmi často (a ne vždy zcela správně) zaměňován s pojmem mikrobiota. Viz také mikro-.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků