Počet výsledků: 37

Otevřít filtraci

Krevní plazma nebo jen zkráceně plazma je kapalná složka krve, tedy krev zbavená červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Krevní plazma tvoří přibližně 55 % objemu krve. Krevní plazma je sice z 90 % tvořena vodou, avšak obsahuje více než 100 různých druhů molekul. Nejdůležitějšími složkami krevní plazmy jsou: elektrolyty – zejména sodík (Na+), chlorid (Cl–), draslík (K+), vápník (Ca2+), hořčík (Mg2+), hydrogenuhličitan (HCO3–) a fosfáty, plazmatické proteiny – zejména sérový albumin, lipoproteiny, globuliny a fibrinogen, živiny – například glukóza či lipidy, některé organické kyseliny – například laktát, pyruvát, citrát, odpadní látky – například kreatinin, kreatin, kyselina močová, různé hormony – ty v krevním oběhu fungují jako signální molekuly. Poznámka: Krevní plazma – na rozdíl od séra – obsahuje fibrinogen; jinak je její složení totožné se složením séra. Odvozené přídavné jméno je plazmatický. Viz také krev, sérum.

Plazmatické buňky je jiný název pro plazmocyty. Viz také buňka.

Plazmocyty neboli plazmatické buňky jsou bílé krvinky, které vytvářejí protilátky. Plazmocyty vznikají přeměnou B-lymfocytů a nacházejí se např. v lymfatické tkáni, v kostní dřeni a ve slinných žlázách. Viz také -cyt.

Plazmatická membrána je jiný název pro buněčnou membránu.

Plazmatické proteiny jsou proteiny, které se přirozeně vyskytují v krevní plazmě. Příklady plazmatických proteinů jsou sérový albumin a globuliny. Terminologická poznámka: Pojem „plazmatické proteiny“ je někdy (nesprávně) zaměňován s pojmem sérové proteiny. Obě skupiny proteinů jsou téměř totožné, avšak plazmatické proteiny zahrnují i fibrinogen, zatímco sérové proteiny nikoli. Viz také krevní plazma, proteiny, sérové proteiny.

Plazma v souvislosti s lékařstvím je zkrácený název pro krevní plazmu. Odvozené přídavné jméno je plazmatický.

Malý krevní oběh je jiný název pro plicní oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Vyšetření krevních plynů je specializované laboratorní vyšetření, při kterém se měří (zjednodušeně řečeno) obsah kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Krev se odebírá z tepny na předloktí, případně z bříška prstu nebo ušního lalůčku, následně je analyzována ve speciálním přístroji. Viz také krev.

Diastolický krevní tlak je tlak krve v tepnách během diastoly. Normální hodnota diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 80 mmHg. Viz také systolický krevní tlak. Viz také diastola, krevní tlak.

Krevní tlak je tlak krve v tepnách, který dosahuje maximální hodnoty při systole a minimální hodnoty při diastole. Normální hodnota systolického/diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 120/80 mmHg. Viz také krev.

Zobrazeno 1 až 10 z 37

Počet výsledků