Počet výsledků: 35

Otevřít filtraci

Krevní lipidy jsou lipidy vyskytující se v krvi, ať už volné, nebo vázané na jiné molekuly. Krevní lipidy jsou obvykle jsou transportovány ve formě různých typů lipoproteinů. Viz také krev, lipidy.

Metabolismus lipidů neboli metabolismus tuků je souhrnné označení pro jakoukoli metabolickou přeměnu lipidů v živém organismu, tedy i v lidském těle. Řadí se sem: katabolické procesy – štěpení lipidů na menší jednotky (mastné kyseliny a glycerol); anabolické procesy – tvorba lipidů z mastných kyselin a glycerolu. U živočichů (tedy i u člověka) jsou lipidy získávány z potravy nebo se tvoří v játrech. Odbourávání a vstřebávání lipidů probíhá téměř po celé délce trávicího traktu (od úst až po tenké střevo). Viz také metabolismus, lipidy.

Lipidy neboli tuky jednak dodávají tělu energii a životně důležité mastné kyseliny, jednak tvoří významnou součást tělesných struktur, jako jsou například buněčné membrány. Slouží také jako výchozí látka pro tvorbu celé řady dalších biologicky aktivních látek. Podkožní tuk působí proti ztrátě tělesného tepla a poskytuje tak ochranu před chladem. Kromě toho je tuk v organismu využíván jako nárazy tlumící a podpůrný prvek, který například chrání před nárazy některé vnitřní orgány, jako jsou třeba ledviny. Z chemického hlediska jsou lipidy směsí tzv. triacylglycerolů. Tuky ve stravě jsou také nositeli vitaminů rozpustných v tucích (konkrétně A, D, E a K), které jsou pro tělo životně důležité. Bez přítomnosti lipidů by tělo tyto vitaminy nemohlo vstřebat, a tedy ani správně využít. Ostatně vitaminy A, E a K jsou samy o sobě látky podobné tukům, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Jsou tedy pro tělo rovněž nezbytné (esenciální) a musí být přijímány s potravou. V neposlední řadě jsou tuky nositeli chuťových a aromatických látek v potravinách. Odvozené přídavné jméno je lipidový. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz lipid, resp. tuk.

Látky lipidové povahy je jiný název pro látky tukové povahy. Viz také lipidy (tuky).

Malý krevní oběh je jiný název pro plicní oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Vyšetření krevních plynů je specializované laboratorní vyšetření, při kterém se měří (zjednodušeně řečeno) obsah kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Krev se odebírá z tepny na předloktí, případně z bříška prstu nebo ušního lalůčku, následně je analyzována ve speciálním přístroji. Viz také krev.

Diastolický krevní tlak je tlak krve v tepnách během diastoly. Normální hodnota diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 80 mmHg. Viz také systolický krevní tlak. Viz také diastola, krevní tlak.

Krevní tlak je tlak krve v tepnách, který dosahuje maximální hodnoty při systole a minimální hodnoty při diastole. Normální hodnota systolického/diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 120/80 mmHg. Viz také krev.

Krevní cukr je lidové označení pro glykemii. Viz také krev, cukry.

Krevní sérum je jiný název pro sérum. Viz také krev.

Zobrazeno 1 až 10 z 35

Počet výsledků