Počet výsledků: 40

Otevřít filtraci

BAL je zkratka pro bronchoalveolární laváž.

Pojem barvoslepost lidé většinou používají k označení některé z poruch barvocitu. Tento obecně užívaný pojem však většinou není přesný, protože úplná barvoslepost (tzn. neschopnost rozlišit jakoukoli barvu) se vyskytuje velmi vzácně.

Bartonella henselae je bakterie, která způsobuje bartonelózu.

Bacilární úplavice je jiný název pro shigelózu. Viz také úplavice.

Bakteriální dysenterie je jiný název pro shigelózu. Viz také bakterie, dysenterie.

Bakterie jsou jednobuněčné organismy, které žijí všude kolem nás. Bakterie jakožto infekční agens patří k častým původcům bakteriálních onemocnění. Podle tvaru rozlišujeme: kulovité bakterie = koky (např. stafylokoky, streptokoky), tyčinkovité bakterie = bacily neboli tyčinky, spirálovité bakterie = spirily. Odvozené přídavné jméno je bakteriální. Viz také infekční agens, bakteriální infekce, bakteriální onemocnění a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz bakterie, bakteriální apod..

Bazaliom je jiný název pro bazocelulární karcinom.

Bakteriologie je nauka o bakteriích. Jedná se o specializované odvětví mikrobiologie. Odvozené přídavné jméno je bakteriologický, odborník na bakteriologii se nazývá bakteriolog. Viz také bakterie, -ologie.

Bazofily jsou buňky imunitního systému, které se řadí mezi bílé krvinky. Tyto buňky hrají roli při zánětech, alergických reakcích a parazitárních infekcích. Bazofily obsahují granula, z nichž se může uvolňovat histamin; kvůli obsaženým granulům se řadí mezi granulocyty.

Bakteriální gastroenteritida je zánět žaludku a střeva, který je způsoben bakteriální infekcí. Bakteriální gastroenteritida může postihnout jednoho člověka, ale často postihuje celou skupinu lidí, kteří jedli stejné potraviny. Někdy se jí říká otrava jídlem, protože se často vyskytuje po jídle na piknicích, na velkých společenských akcích, případně ve stravovacích zařízeních, která nedodržují hygienické standardy. Bakterie se mohou do jídla nebo do pití, pokud je připravuje někdo, kdo si předtím řádně neumyl ruce, případně používal nečisté kuchyňské náčiní, kontaminovaná prkénka na krájení apod. Bakterie se mohou rovněž pomnožit v mléčných výrobcích nebo potravinách, které obsahují majonézu nebo byly příliš dlouho mimo chladničku, případně nebyly správně ohřívány. Bakteriální gastroenteritidu může způsobit mnoho různých typů bakterií, včetně Campylobacter jejuni, Escherichia coli, salmonel, stafylokoků apod. Viz také bakterie, gastroenteritida.

Zobrazeno 1 až 10 z 40

Počet výsledků