Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Jednosekundová vitální kapacita neboli FEV1 (zkratka pochází z anglického názvu forced expired volume in 1 second) je hodnota měřená při funkčním vyšetření plic. Jedná se o objem vzduchu, který je člověk schopen vydechnout s co největší silou a co nejrychleji během jedné sekundy. FEV1 se měří pomocí spirometrie a používá se při diagnostice a sledování některých onemocnění plic. Viz také kapacita.

Kapacita v souvislosti s lékařstvím má několik různých významů: potenciální vnitřní objem nějakého orgánu – např. kapacita močového měchýře udává, kolik se do močového měchýře vejde moči, schopnost něco pojmout – např. kapacita nemocnic udává, kolik pacientů jsou nemocnice schopny přijmout. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kapacita.

Difuzní kapacita plic je jedna z několika hodnot, které mohou být zjišťovány při funkčním vyšetření plic. Při měření difuzní kapacity plic se obvykle zkoumá schopnost plic absorbovat kyslík ze vzduchu. Za tímto účelem pacient vdechuje testovací vzduch s přesně stanoveným obsahem oxidu uhelnatého (CO). Po vdechu a výdechu obsahuje tento testovací vzduch menší množství CO, než obsahoval původně. Vzhledem k tomu, že oxid uhelnatý – stejně jako kyslík – přechází z plic do krve, je možné z příjmu CO vyvodit závěry o přestupu kyslíku. Test trvá několik minut. Difuzní kapacita plic je snížená například u plicního emfyzému. Viz také difuze, kapacita, plíce.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků