Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa neboli HPA osa (zkratka HPA pochází z anglického názvu hypothalamic-pituitary-adrenal axis) je souhrnné označení pro tři vzájemně komunikující oblasti v těle: hypothalamus, hypofýzu a nadledviny. HPA osa ovlivňuje některé tělesné funkce a reakce, přičemž tou nejvýznamnější je reakce na stres. Stručný popis fungování HPA osy je následující (viz také obrázek níže): Hypothalamus vylučuje kortikotropin uvolňující hormon (CRH), který stimuluje („povzbuzuje“) hypofýzu – přesněji řečeno adenohypofýzu – k vylučování adrenokortikotropního hormonu (ACTH). ACTH putuje krevním řečištěm, až se dostane do nadledvin, kde stimuluje vylučování kortizolu. Jakmile hladina kortizolu v krvi dosáhne určité úrovně, zablokuje se tím uvolňování CRH z hypothalamu, a následně i uvolňování ACTH z adenohypofýzy. Snížení hladin CRH a ACTH pak vede ke snížení hladiny kortizolu. Tento regulační mechanismus je označován jako negativní zpětná vazba. Obrázek: Hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také hypothalamus, hypofýza, nadledviny.

Hypothalamus (lat. hypothalamus) je součástí mezimozku. Jedná se o párovou strukturu uvnitř mozku, která obsahuje řídicí centrum pro mnoho funkcí autonomního nervového systému. Hypothalamus je rovněž důležitou součástí endokrinního systému, neboť úzce souvisí a komunikuje s hypofýzou, kterou stimuluje k uvolňování různých hormonů. Hypothalamus a hypofýza a společně tvoří tzv. hypothalamo-hypofyzární systém. Hypothalamus také reguluje homeostázu a cirkadiánní rytmus, ovlivňuje příjem potravy, příjem a rovnováhu tekutin, pocit žízně a některé další tělesné funkce. Obrázek: Mezimozek – schematický nákres. Mezimozek se skládá z několika struktur, z nichž nejvýznamnější jsou thalamus a hypothalamus: ty společně vymezují stěny třetí mozkové komory. Levý i pravý thalamus jsou dvě podlouhlé struktury přibližně vejčitého tvaru, které se uprostřed vzájemně dotýkají. Hypotalamus se nachází směrem pod a před thalamem a vrcholí ostrým úhlem, ke kterému je připojena hypofýza. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také hypo-, thalamus, mozek, hypothalamo-hypofyzární systém, hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa.

Hypothalamo-hypofyzární systém je „řídicí centrum“ endokrinního systému. Jak již z jeho názvu vyplývá, tento systém je tvořen hypothalamem a hypofýzou. Hypothalamo-hypofyzární systém vylučuje: několik hormonů, které přímo vyvolávají reakce v cílových tkáních, hormony, které regulují syntézu a sekreci hormonů z různých endokrinních žláz. Kromě toho hypothalamo-hypofyzární systém vzájemně propojuje nervové impulzy (tedy „zprávy“ přicházející z nervového systému) s hormonálními signály (tedy „zprávami“ přicházejícími z endokrinního systému). Jinými slovy, v mnoha případech musí podnět přijatý nervovým systémem projít hypothalamo-hypofyzárním systém, aby mohl být převeden na hormonální „odpověď“. Obrázek: Hypotalamo-hypofyzární systém – schematický nákres. Hypothalamus (vyznačen tyrkysovou barvou) se nachází směrem „pod a před“ thalamem. Hypothalamus a hypofýza jsou vzájemně spojeny tzv. stopkou hypofýzy (lat. infundibulum hypophysis; vyznačena oranžově). Hypofýzu tvoří adenohypofýza (přední lalok, vyznačen zeleně) a neurohypofýza (zadní lalok, vyznačen fialově): každý z těchto laloků vylučuje jiné hormony. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také hypothalamus, hypofýza.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků