Počet výsledků: 24

Otevřít filtraci

Horní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Horní dýchací cesty zahrnují nosní dutinu, nosohltan a hrtan. Viz také dýchací cesty, dolní dýchací cesty.

Záněty horních dýchacích cest jsou poměrně často se vyskytující onemocnění, nejčastěji virového původu (chřipka, nachlazení či COVID-19), případně bakteriálního původu, vzácněji i jiného původu. Viz také záněty dolních dýchacích cest, zánět, horní dýchací cesty.

Horní močové cesty jsou součástí močového systému. Horní močové cesty zahrnují ledviny a močovody. Viz také močové cesty, dolní močové cesty.

Záněty dolních dýchacích cest jsou závažnější než záněty horních dýchacích cest, i když příznaky nemusí být zpočátku tak naléhavé. Mezi záněty dolních dýchacích cest se řadí: zánět průdušnice (tracheitida), zánět průdušnice a průdušek (tracheobronchitida), zánět průdušek (bronchitida), zánět průdušinek (bronchiolitida), zápal plic (pneumonie). Viz také záněty horních dýchacích cest, zánět, dolní dýchací cesty.

Dolní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dolní dýchací cesty zahrnují průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Viz také dýchací cesty, horní dýchací cesty.

Infekce dýchacích cest neboli respirační infekce mohou postihovat: horní dýchací cesty, tedy nosní dutinu, nosohltan a hrtan, dolní dýchací cesty, tedy průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Mezi příznaky respiračních infekcí patří kašel, kýchání, ucpaný nos nebo rýma, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů, dušnost, případně zvýšená tělesná teplota až horečka. Příznaky i závažnost infekce se mohou lišit podle toho, která část dýchacích cest je postižena. Viz také respirační, infekce, dýchací cesty, záněty dolních dýchacích cest, záněty horních dýchacích cest, akutní respirační infekce.

Onemocnění dýchacích cest neboli respirační onemocnění je jakékoli onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Existuje celá řada onemocnění dýchacích cest: některá jsou poměrně dobře známá (například nachlazení, akutní bronchitida, chřipka, zápal plic, astma, CHOPN či rakovina plic), jiná méně známá (například rozedma plic, zánět pohrudnice, pleurální výpotek, idiopatická plicní fibróza, plicní edém, pneumotorax, azbestóza, silikóza, sarkoidóza apod.). Viz také dýchací cesty a infekce dýchacích cest.

Dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dělí se na horní dýchací cesty a dolní dýchací cesty. Viz také dýchání a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz dýchací cesty.

Horní dutá žíla (lat. vena cava superior) je žíla, která přivádí do srdce odkysličenou krev z horní poloviny těla, tzn. z hlavy, z krku a z horních končetin. Obrázek: Průřez lidským srdcem – pohled zepředu. Povšimněte si zejména těchto částí (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): levá síň (atrium sinistrum), levá komora (ventriculus sinister), pravá síň (atrium dextrum), pravá komora (ventriculus dexter), dolní dutá žíla (vena cava inferior), horní dutá žíla (vena cava superior), plicnice (truncus pulmonalis), plicní žíly (venae pulmonales), aorta (aorta). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148201) Viz také dolní dutá žíla.

Kosti horní končetiny (lat. ossa membri superioris) jsou párové kosti paže, předloktí a ruky. Jedná se celkem o 60 kostí (v závorkách jsou uvedeny počty zmiňovaných kostí): kost pažní (2), kost vřetenní (2), kost loketní (2), zápěstní kosti (16), záprstní kosti (10), články prstů na rukou (28). Viz také kostra, kosti dolní končetiny.

Zobrazeno 1 až 10 z 24

Počet výsledků