Počet výsledků: 37

Otevřít filtraci

Emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: do jisté míry má i vlastnosti impulzivního typu emočně nestabilní poruchy osobnosti, trpí poruchou sebepojetí, má sklon k intenzivním, nestabilním a krizovým vztahům, vynakládá velké úsilí, aby jej/ji partner(ka) neopustil(a), opakovaně vyhrožuje sebepoškozováním, skutečně provádí sebepoškozování, případně i demonstrativní sebevražedné pokusy, má přetrvávající pocit vnitřní prázdnoty. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ).

HR je zkratka pro srdeční frekvenci.

HRR je zkratka pro rezervní srdeční frekvenci.

Hrudní dutina je tělní dutina, ve které jsou uloženy zejména plíce a srdce; dále skrze ni procházejí některé další důležité tělní struktury (např. jícen, velké krevní cévy apod.). Hrudní dutina je ze stran obklopena žebry a svaly stěny hrudníku, její dolní hranice je vymezena bránicí.

Nástřih hráze neboli epiziotomie je chirurgické nastřižení hráze, které se někdy provádí během porodu (obvykle během druhé doby porodní), pokud je potřeba rychle zvětšit otvor pro průchod dítěte. Nástřih se provádí v přesně vymezených místech, vždy od vulvy buď směrem k řitnímu otvoru, nebo směrem vpravo či vlevo. Po porodu lékař ránu zašije.

Základní rozsah hrazené zdravotní péče je uveden v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění. Ten v § 13 stanoví, že z veřejného zdravotního pojištění je hrazena ta zdravotní služba, která zlepšuje nebo zachovává zdravotní stav pojištěnce nebo zmírňuje jeho utrpení, je pro něj přiměřeně bezpečná, je v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy, lékařská věda ji obecně přijímá a existují důkazy o její účinnosti. Zároveň v § 15 zákon uvádí výkony, jež se ze zdravotního pojištění nehradí, a také vymezuje úhradu na základě vyhodnocení terapeutické intervence.

Hrtanová příklopka (lat. epiglottis) je součástí hrtanu. Je to tenká elastická chrupavka přibližně ve tvaru listu, která je pokryta sliznicí a její hlavní funkcí je zabránit vniknutí potravy do dýchacích cest. Během dýchání zůstává hrtanová příklopka otevřená a propouští vzduch do průdušnice. Během polykání se hrtanová příklopka uzavírá, aby zabránila vdechnutí potravy; spolknuté tekutiny nebo potrava tak místo toho putují jícnem do žaludku (viz také trávicí trakt). Viz také hrtan.

Hrtan neboli larynx (lat. larynx) je součástí horních dýchacích cest. Podílí se jednak na dýchání, jednak na tvorbě hlasu, neboť se v něm nacházejí hlasivky. Na hrtan navazuje průdušnice. Obrázek: Struktura hrtanu – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také hltan (lat. pharynx) a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hrtan.

HRCT je zkratka pro výpočetní tomografii s vysokým rozlišením.

HRT je zkratka pro hormonální substituční léčbu.

Zobrazeno 1 až 10 z 37

Počet výsledků