Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Kontaktní dermatitida je kožní onemocnění, které se vyznačuje zanícenou a podrážděnou kůží, často je přítomna i vyrážka. Kožní lékaři rozlišují alergickou kontaktní dermatitidu a iritační kontaktní dermatitidu. Viz také dermatitida.

Atopická dermatitida je jiný název pro atopický ekzém. Viz také dermatitida.

Iritační kontaktní dermatitida je jednou z forem kontaktní dermatitidy. Iritační kontaktní dermatitida se může projevovat vyrážkou, zanícenou a podrážděnou kůží v místě, kde došlo ke styku s nějakou dráždivou látkou (často to bývá nějaká chemikálie, čisticí prostředek apod.). Viz také dermatitida.

Varikózní dermatitida neboli varikózní ekzém je poměrně často se vyskytující zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje jednu nebo obě dolní končetiny, a to vždy v souvislosti s poruchou žilního oběhu. Nejčastěji se vyskytuje u starších pacientů; u osob starších 70 let je postihuje varikózní dermatitida až pětinu populace v této věkové skupině. Viz také dermatitida.

Duhringova dermatitida je jiný název pro herpetiformní dermatitidu. Viz také dermatitida.

Alergická kontaktní dermatitida neboli kontaktní alergie je jedním z mnoha typů alergií a zároveň jednou z forem kontaktní dermatitidy. Dochází k ní u disponované osoby, pokud je citlivá kůže vystavena působení alergenu. Alergická kontaktní dermatitida se může projevovat vyrážkou, zanícenou nebo podrážděnou kůží v místě, kde došlo ke styku s alergenem. Viz také alergie, dermatitida.

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které se projevuje zarudlou, olupující se, mastnou, svědivou a zanícenou kůží. Nejčastěji jsou postiženy ty oblasti kůže, ve kterých se vyskytuje zvýšené množství mazových žláz (pokožka hlavy, obličej, hrudník apod.). Seboroická dermatitida se vyskytuje jednak u dospělých (častěji u mužů okolo 40. roku věku), jednak u kojenců. U kojenců se někdy používá lidové označení „mléčná krusta“. Viz také seborea, dermatitida.

Herpetiformní dermatitida neboli Duhringova dermatitida je kožní onemocnění, které se může vyskytovat u pacientů s celiakií, resp. nesnášenlivostí lepku. Název „herpetiformní“ je odvozen od tendence k tvorbě puchýřů (typicky se vyskytujících ve shlucích), které na první pohled připomínají kožní projev infekce virem herpes simplex. Herpetiformní dermatitida však není způsobena virovou infekcí. Herpetiformní dermatitida i celiakie jsou způsobeny nesnášenlivostí lepku – směsi proteinů, která se vyskytuje v zrnech mnoha obilovin (např. pšenice, žito či ječmen). Herpetiformní dermatitida se vyskytuje přibližně u 15–25 % pacientů s celiakií. Viz také herpetiformní, dermatitida.

Dermatitida (lat. dermatitis) je obecné označení pro zánětlivé onemocnění kůže. Existuje mnoho různých forem dermatitidy, z nichž některé se vyskytují jako alergická reakce na určité alergeny. Poznámka: S názvem „dermatitida“ je v mnoha případech zaměnitelný výraz ekzém, např.: atopický ekzém = atopická dermatitida, varikózní ekzém = varikózní dermatitida, apod. Viz také škára (lat. dermis), -itida a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz dermatitida, dermatitis apod.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků