Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Alkylační cytostatika jsou léky, které se používají v protinádorové léčbě. Tyto cytotoxické léky poškozují buněčnou DNA tím, že k jejím nukleovým bázím přidávají tzv. alkylové skupiny (zjednodušeně řečeno části molekul, které do DNA „nepatří“). Takové poškození DNA znemožňuje mj. dělení buněk, včetně nádorových buněk. Příkladem alkylačního cytostatika je cyklofosfamid. Viz také cytostatika, protinádorová léčiva.

Cytostatika jsou léky, které se používají v protinádorové léčbě. Cytostatika zpomalují nebo zastavují růst a dělení buněk, včetně nádorových buněk. Výsledkem je, že zhoubný nádor přestane růst a šířit se dále do těla (metastazovat). Podle mechanismu účinku rozlišujeme různé skupiny cytostatik, např. alkylační cytostatika, antimetabolity, inhibitory PARP, inhibitory topoizomeráz, platinová cytostatika, taxany apod. Viz také cyto-, protinádorová léčiva.

Platinová cytostatika jsou chemoterapeutika používaná v protinádorové léčbě. Z chemického hlediska jsou to poměrně jednoduché látky, které obsahují platinu. Princip působení platinových cytostatik spočívá v jejich interakci s DNA, čímž brání dělení buněk. Příklady platinových cytostatik jsou cisplatina, karboplatina a oxaliplatina. Viz také platina, cytostatika, protinádorová léčiva.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků