Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Biologická zpětná vazba je jiný název pro biofeedback. Viz také biologie.

TNM klasifikace je jedním z nejrozšířenějších klasifikačních systémů při diagnostice zhoubných nádorů. Tento systém popisuje rozsah zhoubného nádoru a jeho případné šíření (metastázy) v pacientově těle pomocí tří ukazatelů (T, N a M): T (lat. tumor) – popisuje velikost nádoru a jeho případné šíření do okolních tkání, N (lat. nodulus) – vyjadřuje, zda se nádorové buňky rozšířily do regionálních lymfatických uzlin či nikoli, M (lat. metastasis) – znamená nepřítomnost či přítomnost metastáz (rozšíření zhoubného nádoru do jiných částí těla). TNM klasifikace se používá k popisu většiny typů zhoubných nádorů. U některých typů nádorů se však používají i jiné klasifikace, např. FIGO klasifikace pro zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů.

Biologická terapeutika je jiný název pro bioléčiva. Viz také biologie.

Biologicky aktivní je jiný název pro bioaktivní. Viz také biologie.

Biologická dostupnost neboli biodostupnost (angl. bioavailability) je pojem používaný zejména ve farmakologii, kde vyjadřuje procentuální podíl (%) podaného léčiva, které se dostane do systémového oběhu. Z této definice vyplývá, že při intravenózním podání léčiva je jeho biologická dostupnost 100 %. Je-li však léčivo podáváno jinými cestami než intravenózně, je jeho biologická dostupnost obecně nižší (např. proto, že ne všechen lék se stačí vstřebat z trávicího traktu, část léčiva je metabolicky odbourána ještě předtím, než se dostane do zamýšleného místa účinku apod.). V širším slova smyslu se pojem „biologická dostupnost“ používá i pro vstřebávání jiných látek z trávicího traktu do krevního řečiště (například aminokyselin, které vznikají při odbourávání proteinů přijatých v potravě apod.). Viz také biologie.

Biologická hodnota proteinů je kvalita proteinů vyjádřená na stupnici, která dříve nabývala hodnot od 1 do 100; později se však ukázalo, že může nabývat i vyšších hodnot. Čím vyšší je číslo, tím vyšší je kvalita daného proteinu. Biologická hodnota je měřítkem účinnosti, s jakou se proteiny obsažené ve stravě mohou přeměnit na proteiny tělu vlastní. Čím více se proteiny ve stravě svým aminokyselinovým složením podobají tělesným proteinům, tím vyšší mají biologickou hodnotu. Důležitý je přitom zejména obsah esenciálních aminokyselin. „Referenční potravinou“ je celé slepičí vejce, jehož biologická hodnota byla v době zavedení tohoto pojmu stanovena na 100; v té době se předpokládalo, že proteiny obsažené ve vejci mají nejvyšší biologickou hodnotu. Zejména kombinací různých druhů potravin (např. brambory s vejcem, případně brambory či obilniny s mlékem či mléčnými výrobky) však lze biologickou hodnotu proteinů zvýšit i nad 100. Biologická hodnota vybraných potravin (včetně některých kombinací potravin rostlinného a živočišného původu) je uvedena v článku Bílkoviny (proteiny) a aminokyseliny. Viz také proteiny, aminokyseliny, esenciální aminokyseliny.

Biologická léčba je typ léčby, který k léčbě onemocnění využívá látky vyrobené z živých organismů. Tyto látky se buď mohou v těle vyskytovat přirozeně, nebo mohou být vyrobeny v laboratoři. V případě léčby zhoubných nádorů některé z těchto látek stimulují (povzbuzují) imunitní systém nebo jeho fungování naopak potlačují, aby pomohly tělu bojovat s nádorovým onemocněním. Jiné látky napadají jednotlivé nádorové buňky, což může pomoci zabránit jejich růstu nebo je přímo usmrtit. Látky používané v rámci biologické léčby mohou rovněž zmírnit některé nežádoucí účinky způsobené některými způsoby protinádorové léčby. Konkrétními příklady biologické léčby jsou imunoterapie (například s využitím cytokinů, protinádorových vakcín a speciálně připravených protilátek) a některé typy cílené léčby. Léčiva používaná při biologické léčbě jsou označována jako bioléčiva. Viz také biologie.

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI (zkratka pochází z anglického názvu selective serotonin reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SSRI zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu. SSRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příklady SSRI jsou citalopram, fluoxetin apod. Viz také inhibitor, serotonin, antidepresiva.

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu neboli NDRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline and dopamine reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. NDRI zabraňují tomu, aby byly noradrenalin a dopamin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu a dopaminu. NDRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NDRI je bupropion. Viz také inhibitor, noradrenalin, dopamin, antidepresiva.

Nervově zprostředkovaná hypotenze je forma hypotenze, která nastává při poruchám komunikace mezi mozkem a srdcem. Může se objevit po dlouhodobém stání, ale také jako reakce na vzrušení nebo stresové situace. Tento typ je častější u dětí a mladých lidí než u starších pacientů. Viz také hypotenze.

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků