Počet výsledků: 236

Otevřít filtraci

Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) je dobrovolné nezávislé sdružení fyzických osob, jmenovitě lékařů, farmaceutů a ostatních pracovníků ve zdravotnictví a příbuzných oborech, příp. osob právnických.

Karnofského skóre neboli KPS (zkratka pochází z anglického názvu Karnofsky Performance Status) je standardní způsob měření schopnosti onkologických pacientů vykonávat běžné úkony. Karnofského skóre se pohybuje v rozmezí od 100 % (normální stav, bez obtíží, bez známek onemocnění) do 0 % (smrt). Vyšší skóre znamená, že pacient je lépe schopen vykonávat každodenní činnosti. Karnofského skóre lze použít k určení prognózy pacienta, k měření změn ve schopnosti pacienta „fungovat“ v každodenním životě, případně i k rozhodnutí, zda by pacient mohl být zařazen do klinické studie.

Mezioborová spolupráce je vzájemná spolupráce mezi odborníky různých specializací. České zdravotnictví disponuje dostatečným množstvím vysoce erudovaných odborníků různých oborů, vybavených potřebnou diagnostickou technikou a potřebnými terapeutickými nástroji. Problém je koordinace péče u pacientů, kteří nerespektují nebo nevyužívají koordinační roli svého praktického lékaře. Odborníky navštěvují spontánně, nekoordinovaně, aniž by si byli vědomi rizik, která s tím souvisejí. Riziko představují zejména zdvojení léků stejného účinku s rozdílným názvem, lékové interakce, zbytečná invazivní vyšetření, úzká zaměření vrcholných specialistů, chybění komplexního pohledu na pacienta. Praktický lékař by měl umět komunikovat se specialisty, podle potřeby i osobně. Pokud je to naléhavé, měl by se angažovat v pacientův prospěch a sjednat vyšetření v potřebném termínu. Praktický lékař, který umí vyhodnotit bio-psycho-sociální aspekty pacienta a zná jeho preference, jeho zdravotní historii, má všechny informace z odborných vyšetření k dispozici a umí zhodnotit jeho aktuální zdravotní stav, je ideálním koordinátorem péče a rádcem pacienta. Pacient může přispět k mezioborové spolupráci tím, že z jeho chování vyplývá úcta a respekt k lékaři, který jej na vyšetření odeslal i který jej vyšetřil. To samozřejmě nevylučuje kritické hodnocení, je-li na místě.

Purkyňova vlákna (lat. rami subendocardiales) jsou součástí převodního systému srdečního. Purkyňova vlákna vycházejí z Tawarových ramének a podílejí se na regulaci srdečního rytmu.

Skapulotorakální skloubení je spojení lopatky a hrudního koše pomocí řídkého vaziva, které vyplňuje mezery mezi svaly lopatky a hrudníkem, a umožňuje klouzavý pohyb lopatky po hrudníku. Nejedná se však o skutečný kloub. Obrázek: Pohyblivá spojení v rameni – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také klouby, akromioklavikulární kloub, ramenní kloub, sternoklavikulární kloub.

Albuminy představují skupinu proteinů, z nichž nejběžnější jsou sérové albuminy. Kromě toho se k albuminům řadí například laktalbumin (mléčná bílkovina) a ovalbumin (glykoprotein vaječného bílku).

Skleróza je obecné označení pro ztvrdnutí nějaké tkáně, obvykle v důsledku zánětu nebo degenerativního procesu. Odvozené přídavné jméno je sklerotický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz skleróza, sklerotický apod.

Amyotrofická laterální skleróza neboli ALS (zkratka pochází z anglického názvu amyotrophic lateral sclerosis) je progresivní neurodegenerativní onemocnění, které postihuje nervové buňky v mozku a míše. Motorické neurony vystupují z mozku do míchy, a z míchy jsou rozvedeny do svalů po celém těle. U pacientů s ALS motorické neurony postupně degenerují, až člověk nakonec ztratí schopnost svalového pohybu. Podle toho, která oblast těla je postižena, může člověk postupně ztratit schopnost nejen pohybovat se, ale i mluvit, jíst a dýchat. Viz také skleróza.

Sklovina (lat. enamelum) pokrývá korunky zubů a je nejtvrdším materiálem v lidském těle.

Žlutá skvrna (lat. macula lutea) je místo nejostřejšího vidění na sítnici. Tato oválná pigmentovaná oblast poblíž středu sítnice má průměr přibližně 5,5 mm. Žlutá skvrna je zodpovědná za barevné vidění s vysokým rozlišením, které je možné za dobrého osvětlení; tento druh vidění je narušen, pokud je žlutá skvrna poškozena, například při věkem podmíněné makulární degeneraci.

Zobrazeno 1 až 10 z 236

Počet výsledků