derivace moči

Derivace moči je chirurgický zákrok, při kterém je vytvořen „nový“ způsob shromažďování a vylučování moči. Provádí se nejčastěji u pacientů, kterým musel být odstraněn močový měchýř (například kvůli zhoubnému nádoru). Existují různé způsoby provedení derivace moči:

  • Suchá (kontinentní) derivace moči: Moč se shromažďuje v „náhradním“ (tedy uměle vytvořeném) močovém měchýři; z těla ven je odváděna močovou trubicí.
  • Mokrá (inkontinentní) derivace moči: Pokud není možné vytvořit „náhradní“ močový měchýř, moč je odváděna z těla ven nově vytvořeným otvorem v břišní stěně – takzvanou stomií, v tomto případě urostomií. Tam se shromažďuje ve stomickém sáčku, což je plastový sáček připevněný k povrchu pacientova těla. Ještě během pobytu v nemocnici je pacienti proškolen, jak o urostomii pečovat.

Obrázek: Při chirurgickém vytváření urostomie se nejčastěji využívá takzvaný ileální konduit. (Zdroj: By Cancer Research UK - Original email from CRUK, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34333230)

Viz také moč.