Karvonenova metoda

Karvonenova metoda je metoda stanovení cílové srdeční frekvence (THR) – tedy hodnoty, o kterou by člověk měl usilovat při vytrvalostním tréninku. Někdy se používá i pojem Karvonenův vzorec, který vypadá následovně:

THR = intenzita tréninku × (MHR – RHR) + RHR

Význam zkratek:
THR = cílová srdeční frekvence
MHR = maximální srdeční frekvence
RHR = klidová srdeční frekvence

Ve výše uvedeném vzorci je potřeba za intenzitu tréninku dosadit desetinné číslo, které se teoreticky může pohybovat mezi 0,0 až 1,0. Ve skutečnosti však nejčastěji nabývá hodnot mezi 0,5 a 0,8. Jedná se totiž o procentuální vyjádření tělesné zátěže, například:

Dále platí:

  • Maximální srdeční frekvenci (MHR) lze orientačně* vypočítat jako 220 – věk (platí pro muže i pro ženy); např. 40letý člověk má odhadovanou MHR = 220 – 40 = 180.
  • Klidovou srdeční frekvenci (RHR) si každý může změřit sám, a to po několika minutách strávených ve stavu naprostého tělesného klidu. U dospělých se RHR nejčastěji pohybuje mezi 60 a 80 tepy za minutu.

* Pozor: Skutečná maximální srdeční frekvence (MHR) se u konkrétního člověka může od orientačně vypočtené hodnoty značně lišit! Kdo to s tréninkem bere opravdu vážně, měl by si MHR nechat odborně stanovit u sportovního lékaře.

Příklad: Odhad maximální srdeční frekvence (MHR) u 40letého muže je 180 tepů za minutu, jeho naměřená klidová srdeční frekvence je 60 tepů za minutu. Tento člověk chce trénovat při 60% zátěži, takže si spočítá: THR = 0,6 × (180 – 60) + 60 = 132. Při tréninku by se člověk měl pokud možno blížit „své“ cílové srdeční frekvenci plus mínus pět (±5) tepů za minutu. Pro tohoto konkrétního muže tedy bude tréninkové rozmezí 127 až 137 tepů za minutu.

Poznámka: Existují samozřejmě i online kalkulačky pro výpočet THR, například na webu omnicalculator.com.

Související příspěvky: