Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Žlučové cesty je souhrnné označení pro soustavu žlučovodů – tedy přirozeně se vyskytujících „trubiček“ v živém organismu, kterými protéká žluč. Viz také žluč.

Žluč je tmavá zelenožlutá tekutina, která vzniká v játrech. Odtud putuje do žlučníku, kde je skladována a zahušťována. Po každém jídle se žluč uvolňuje do tenkého střeva, kde se podílí na procesu trávení tuků (proto se řadí mezi trávicí šťávy). Odvozené přídavné jméno je žlučový. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz žluč.

Žlučové kyseliny jsou steroidy (a zároveň kyseliny), které jsou přirozenou součástí žluči. Rozlišujeme přitom: primární žlučové kyseliny – vznikají v játrech, sekundární žlučové kyseliny – vznikají působením bakterií v tlustém střevě. Viz také žluč, kyselina, žlučové soli.

Žlučový kámen je tvrdý útvar ve žlučníku nebo žlučových cestách; přítomnost žlučových kamenů lékaři označují odborným výrazem cholelitiáza. Příčina vzniku žlučových kamenů není známa, avšak existují důkazy o souvislosti mezi žlučovými kameny a obezitou; zdá se, že hlavní roli hraje nadbytek cholesterolu ve žluči. Žlučové kameny mohou být ve žlučníku nebo žlučových cestách přítomny i několik let, aniž by člověku způsobovaly jakékoli potíže. Pokud se objeví nějaké příznaky, pacient je pociťuje jako neurčité potíže a bolest v horní části břicha. Mohou se objevit i zažívací potíže a nevolnost, zejména po konzumaci tučných jídel. Přítomnost žlučových kamenů je obvykle odhalena prostřednictvím rentgenového vyšetření, ať už s použitím kontrastní látky, nebo bez ní. Viz také žluč, žlučník, žlučové cesty.

Zánět žlučových cest neboli cholangitida se může vyskytnout buď kvůli „ucpání“ (obstrukci) žlučových cest, nebo v důsledku bakteriální infekce. Mezi příznaky zánětu žlučových cest se řadí bolest v pravé horní části břicha, žloutenka, horečka a zimnice. Viz také zánět, žlučové cesty.

Žlučové soli jsou látky přirozeně se vyskytující v lidském těle. Žlučové soli jsou odvozené od žlučových kyselin a podílejí se na trávení a vstřebávání (absorpci) tuků v tenkém střevě. Z chemického hlediska se žlučové soli řadí mezi steroidy. Viz také žluč, žlučové kyseliny.

Žlučové barvivo je některá z barevných látek, které vznikají odbouráváním hemoglobinu (červeného barviva, které se nachází v červených krvinkách). Žlučová barviva se nacházejí ve žluči, které dodávají její charakteristickou barvu. Mezi žlučová barviva se řadí bilirubin (žlutooranžový), biliverdin (zelený), jejich deriváty (urobilin, bilicyanin a bilifuscin) a také hnědý sterkobilin, který dodává typickou barvu střevnímu obsahu a stolici. Viz také žluč.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků