Počet výsledků: 206

Otevřít filtraci

Zažívací trakt je jiný název pro trávicí trakt.

Močový trakt je jiný název pro močové cesty. Viz také moč.

Trávicí trakt, zažívací trakt neboli trávicí trubice je součástí trávicího systému. Zjednodušeně si jej můžeme představit jako trubicovitou strukturu (byť je v některých místech rozšířená, zúžená či různě zohýbaná), jejíž součásti na sebe vzájemně navazují: ústní dutina, hltan, jícen, žaludek, tenké střevo (dvanáctník, lačník, kyčelník), tlusté střevo (slepé střevo, tračník, konečník), řitní otvor. Poznámka: Tračník a konečník jsou v odborných textech někdy souhrnně označovány jako kolorektum. Stěna trávicího traktu se obecně skládá ze čtyř vrstev specializované tkáně. Zevnitř směrem ven jsou to: sliznice (tunica mucosa), podslizniční vazivo neboli submukóza (tela submucosa), svalová vrstva, nejčastěji hladká svalovina (ačkoli v jícnu se vyskytuje i příčně pruhovaná svalovina), serózní membrána neboli seróza (tunica serosa); pouze v horní části jícnu je čtvrtou vrstvou tzv. adventicie (tunica adventitia). Obrázek: Struktura stěny trávicího traktu – schematický nákres. Tučnými popisky jsou zvýrazněny čtyři vrstvy specializované tkáně: sliznice, podslizniční vazivo, svalová vrstva (v tomto případě hladká svalovina) a serózní membrána. Žlutě jsou vyznačeny nervy, které jsou součástí enterického nervového systému. (Zdroj: By Goran tek-en, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons) Viz také trávení, trávicí systém.

Krvácení do trávicího traktu neboli gastrointestinální krvácení může mít různé příčiny; těmi nejčastějšími jsou jícnové varixy, žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy. Krvácení do trávicího traktu se může projevit například zvracením krve nebo dehtovitou stolicí (melénou). Kterýkoli z těchto alarmujících příznaků je důvodem pro neodkladnou návštěvu lékaře. Viz také krvácení, trávicí trakt.

Urogenitální trakt (angl. genitourinary tract) je odborný název pro „močové a pohlavní ústrojí“. Jinými slovy, jedná se o souhrnné označení pro močové cesty a reprodukční systém. Viz také urogenitální.

Vakcína neboli očkovací látka je látka, která se používá při očkování. Vakcína podaná člověku vhodnou formou (nejčastěji injekčně) vyvolá tvorbu protilátek a některé další imunitní procesy tak, aby byl očkovaný člověk do budoucna chráněn před vznikem daného onemocnění. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz vakcína.

Vakcinální znamená „týkající se vakcíny“ nebo „používaný ve vakcíně“. Například vakcinální virus je virus, který se používá ve vakcíně.

RNA vakcína je jiný název pro mRNA vakcínu. Viz také RNA, vakcína.

Vakuová biopsie neboli VAB (zkratka pochází z anglického názvu vacuum-assisted biopsy) je biopsie, při které je z prsu odebrán malý vzorek tkáně. K vakuovému zařízení je připojena dutá sonda, která je naváděna pod mamografickou kontrolou (SVAB) nebo pod kontrolou ultrazvuku (UVAB). Uvnitř sondy se nachází miniaturní rotující „nůž“, který po navedení sondy do požadovaného místa v prsu vyřízne malý kousek tkáně a ta je pomocí vakua jemně odsáta. Odebraný vzorek tkáně pak pod mikroskopem prozkoumá patolog. Vakuová biopsie zanechá jen velmi malou jizvu, po zákroku nejsou třeba žádné stehy. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou (SVAB), vakuová biopsie pod kontrolou ultrazvuku (UVAB).

Vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou neboli SVAB (zkratka pochází z anglického názvu stereotactic vacuum-assisted biopsy) je kombinace vakuové biopsie a stereotaktické biopsie. Provádí se zejména při podezření na karcinom prsu. Viz také biopsie, vakuová biopsie, stereotaktická biopsie.

Zobrazeno 1 až 10 z 206

Počet výsledků