Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Streptokoky (lat. Streptococcus) jsou rodem bakterií, které u člověka mohou vyvolávat různá onemocnění (např. faryngitidu, spálu nebo revmatickou horečku). Existuje několik desítek druhů streptokoků; konkrétními příklady jsou Streptococcus pneumoniae a Streptococcus pyogenes. Odvozené přídavné jméno je streptokokový. Viz také stafylokoky a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz streptokoky, Streptococcus apod.

Streptokok skupiny A, zkráceně GAS (zkratka pochází z anglického názvu group A streptococci) neboli Streptococcus pyogenes může u člověka vyvolávat různá onemocnění – například spálu, faryngitidu, celulitidu, erysipel, impetigo, zánět středního ucha, zápal plic, nekrotizující fasciitidu, sepsi, sinusitidu či tonzilitidu. Kromě toho infekce streptokokem skupiny A (zvláště neléčená nebo nedoléčená) může mít za následek pozdější komplikace, jako je například revmatická horečka či glomerulonefritida. V některých případech produkují streptokoky skupiny A jedovaté látky (tzv. bakteriální toxiny), které ničí krevní cévy – a tím způsobují únik červených krvinek do okolních tkání. Infekce tímto typem streptokoků se projeví typickými změnami na kůži a sliznicích, což je klinický obraz spály. Viz také streptokoky, streptokok skupiny B.

Streptokok skupiny B, zkráceně GBS (zkratka pochází z anglického názvu group B streptococci) neboli Streptococcus agalactiae je hlavní příčinou jedné z forem novorozenecké sepse: ta má 10-20% úmrtnost, a velké procento dětí, které ji přežijí, má poškozený mozek. Kromě toho může streptokok skupiny B u lidí způsobovat infekce močových cest, meningitidu či sepsi. Viz také streptokoky, streptokok skupiny A.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků