Počet výsledků: 64

Otevřít filtraci

Podpora zdraví je „proces umožňující lidem zvýšit kontrolu nad svým zdravím a zlepšovat jej“ (podle definice Světové zdravotnické organizace z roku 1986).

Asistent ochrany a podpory veřejného zdraví se podílí na výkonu státního zdravotního dozoru v rámci ochrany a podpory veřejného zdraví a ve spolupráci s lékařem plní úkoly prevence onemocnění a ochrany veřejného zdraví. Práce asistenta ochrany a podpory veřejného zdraví se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví vykonává činnosti související s výkonem státního zdravotního dozoru v rámci ochrany a podpory veřejného zdraví a ve spolupráci s lékařem plní úkoly v oblasti prevence onemocnění a ochrany veřejného zdraví. Práce odborného pracovníka v ochraně a podpoře veřejného zdraví se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Levostranná srdeční podpora neboli LVAD (zkratka pochází z anglického názvu left ventricular assist device) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory (MCS). LVAD je implantována do levé komory a odtud vhání krev do aorty. Tento typ podpory je nejběžnějším typem MCS a nahrazuje funkci levé části srdce.

Pravostranná srdeční podpora neboli RVAD (zkratka pochází z anglického názvu right ventricular assist device) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory. RVAD je implantována do pravé komory, pumpuje krev do plicnice a nahrazuje tak funkci pravé části srdce.

Oboustranná srdeční podpora neboli BiVAD (zkratka pochází z anglického názvu biventricular assist device) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory. Jak již z názvu vyplývá, podporuje činnost levé komory (vhání krev do aorty) i pravé komory (čerpá krev do plicnice).

Mechanická srdeční podpora neboli MCS (zkratka pochází z anglického názvu mechanical circulatory support) je zařízení, které může být implantováno do těla některých pacientů se srdečním selháním. U pacientů s pokročilým srdečním selhání může MCS částečně nebo úplně převzít úlohu srdce (tzn. stává se „čerpadlem krve“) v krevním oběhu. Existuje několik různých typů MCS: levostranná srdeční podpora, pravostranná srdeční podpora, oboustranná srdeční podpora, umělé srdce.

Nutriční podpora je zajištění dostatečného množství energie a živin u pacientů, kteří toho nejsou schopni dosáhnout prostřednictvím běžné stravy. Nutriční podpora je poskytována například pacientům, kteří: mají poruchu polykání, trpí nechutenstvím, trpí výraznou malnutricí, z jakéhokoli důvodu nemohou vstřebávat živiny prostřednictvím trávicího traktu. Pokud má pacient potíže s příjmem potravy nebo trávením, je někdy nutné zajistit výživu pomocí umělé výživy, která je speciálně sestavena tak, aby poskytovala správnou rovnováhu tuků, bílkovin, cukrů, vitaminů a minerálních látek. Přípravky umělé výživy mohou být podávány: do střeva, kde se vstřebávají obvyklým způsobem, což je označováno jako enterální výživa, do krevního oběhu prostřednictvím infuze, čímž se „obchází“ trávicí trakt, což je označováno jako parenterální výživa. Viz také nutrice (výživa), enterální výživa, parenterální výživa, umělá výživa.

Pod pojmem kvalita zdravotních služeb se rozumí úroveň poskytování zdravotních služeb, s ohledem na jejich dostupnost, rozsah a strukturu, kvalifikovanost poskytovatelů, proces poskytování péče a jejich výstupů, a s ohledem na spokojenost pacientů se všemi těmito aspekty.

Osoby se zdravotním postižením jsou osoby mající dlouhodobé fyzické, duševní, mentální nebo smyslové postižení, které při setkání s různými překážkami může bránit jejich plnému a účinnému zapojení do společnosti na rovnoprávném základě s ostatními.

Zobrazeno 1 až 10 z 64

Počet výsledků