Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Peptid je relativně krátká lineární (nevětvená) molekula tvořená dvěma nebo více aminokyselinami (pro zjednodušení si je můžete představit jako „korálky“). Podle toho, kolik „korálků“ je spojeno, dělíme peptidy na dipeptidy, tripeptidy a oligopeptidy. Peptidy jsou jednak stavebními jednotkami proteinů, jednak produktem rozpadu metabolismu proteinů. Řetězce aminokyselin delší než oligopeptidy se označují jako polypeptidy.

Peptid YY neboli PYY je hormon, který je produkován specializovanými buňkami v tenkém střevě, a z nich je také uvolňován do krevního oběhu. PYY se uvolňuje po jídle – a krví doputuje až do mozku, kde se naváže na specializované receptory. Vazba PYY na tyto receptory snižuje chuť k jídlu a způsobí, že člověk se po jídle cítí sytý. PYY také působí v žaludku a ve střevech, kde zpomaluje pohyb potravy trávicím traktem. Peptid YY se řadí mezi peptidové hormony. Viz také peptidy.

Peptidové hormony je souhrnné označení pro skupinu hormonů, které jsou z chemického hlediska oligopeptidy, tzn. skládají se z „několika“ aminokyselin. Počet aminokyselin v různých peptidových hormonech je velmi rozmanitý: od pouhých tří (tyreotropin uvolňující hormon) až po několik desítek; jako hranice bývá nejčastěji uváděno méně než 50 aminokyselin. Hormony tvořené 50 nebo více aminokyselinami bývají označovány jako proteinové hormony. Příklady peptidových hormonů jsou: adrenokortikotropní hormon, angiotenzin, antidiuretický hormon, gastrin, ghrelin, glukagon, gonadoliberin, cholecystokinin, kalcitonin, kortikotropin uvolňující hormon, melanocyty stimulující hormon, oxytocin, peptid YY, somatoliberin, somatostatin, tyreotropin uvolňující hormon, apod. Viz také peptidy, hormony, proteinové hormony.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků