Počet výsledků: 158

Otevřít filtraci

Panenská blána (lat. hymen) je slizniční řasa, která je součástí vulva a částečně překrývá poševní vchod. Při prvním pohlavním styku se panenská blána může natrhnout nebo roztrhnout, což má obvykle za následek bolest a někdy mírné přechodné krvácení nebo špinění. Stav panenské blány však není spolehlivým ukazatelem panenství, ačkoli když v některých kulturách je za něj stále považována.

BLVR je zkratka pro bronchoskopickou volumredukci.

Beta-blokátory neboli antagonisté beta-adrenergních receptorů představují skupinu léků, které mj. zpomalují srdeční frekvenci a sílu kontrakce (stahu) srdečního svalu. Používají se nejčastěji při léčbě srdečních arytmií, a také u pacientů, kteří již prodělali infarkt myokardu (jako sekundární prevence dalšího infarktu myokardu). Lékař může beta-blokátor předepsat rovněž při léčbě hypertenze. Viz také alfa-blokátory.

Osoba blízká je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném (tj. např. rodič a nevlastní dítě, dítě a pěstoun, poručník, osoba, které bylo dítě svěřeno do péče, opatrovník a opatrovanec, druhové bez ohledu na pohlaví atd.) se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené (tj. jeden manžel a příbuzní druhého manžela, a to i po zániku manželství smrtí jednoho z manželů) nebo osoby, které spolu trvale žijí, tj. bez ohledu na pohlaví vytváří životní společenství, které není časově předem omezené, typicky vedou společnou domácnost (§ 22 občanského zákoníku).

Zánět mozkových blan je lidové označení pro zánět mozkomíšních plen.

Bludy jsou pevná, avšak falešná přesvědčení, která jsou v rozporu s realitou. Člověk trpící bludy se těchto přesvědčení nedokáže vzdát, a to navzdory důkazům, které je vyvracejí. Bludy jsou často posilovány nesprávnou interpretací událostí. Mnoho bludů souvisí také s určitou mírou paranoie. Konkrétním příkladem bludů je například přesvědčení, že člověk je nepřetržitě sledován, popř. že mu někdo škodí (partner/ka, sousedé, vláda, policisté, tajní agenti apod.). Bludy jsou často součástí psychotických poruch. Mohou se vyskytovat společně s halucinacemi.

Alfa-blokátory neboli antagonisté alfa-adrenergních receptorů představují skupinu léků, které blokují účinek noradrenalinu a způsobují rozšiřování (vazodilataci) krevních cév. Alfa-blokátory bývají předepisovány při léčbě některých potíží, jako je například hypertenze, Raynaudův syndrom, zvětšená prostata či erektilní dysfunkce. Viz také beta-blokátory.

Blízkovýchodní respirační syndrom neboli MERS (zkratka pochází z anglického názvu Middle East respiratory syndrome) je respirační onemocnění, které je způsobováno koronavirem MERS-CoV. MERS se poprvé objevil v červnu 2012 v Saúdské Arábii, odkud se rozšířil do několika dalších zemí, převážně na Blízkém východě (odtud pochází i pojmenování nemoci). Do června 2015 bylo hlášeno celkem 1227 případů onemocnění, z toho 449 pacientů zemřelo (tzn. 37% mortalita). Viz také respirační, syndrom.

Mozkové blány je lidové označení pro meningy.

Bloudivý nerv (lat. nervus vagus) neboli X. hlavový nerv je jeden z hlavových nervů. Stejně jako všechny ostatní hlavové nervy se vyskytuje v páru. Bloudivý nerv je smíšený nerv, tzn. přenáší signály oběma směry (dovnitř i ven z centrálního nervového systému). Latinský název vagus v překladu znamená „vandrák“ nebo „tulák“: tento nerv se „toulá“ mimo hlavu do hrudníku a břicha, odtud je odvozen i jeho název. Bloudivý nerv je nejdelší nerv autonomního nervového systému. Poznámka: Lékaři často bloudivý nerv označují zkráceným názvem vagus. Odvozené přídavné jméno je vagový. Viz také hlavové nervy.

Zobrazeno 1 až 10 z 158

Počet výsledků