Počet výsledků: 82

Otevřít filtraci

Nesteroidní antiflogistika je jiný název pro nesteroidní protizánětlivé léky.

Nesteroidní protizánětlivé léky, nesteroidní antiflogistika neboli NSAID (zkratka pochází z anglického názvu non-steroidal anti-inflammatory drugs) představují skupinu léků, které fungují zároveň jako: analgetika – zmírňují bolest, antipyretika – srážejí horečku, antiflogistika – působí proti zánětu. Nejznámější z nich jsou kyselina acetylsalicylová (prodávaná např. pod názvem Aspirin) a ibuprofen, ale existuje velké množství dalších léků z této skupiny; v lékárně je lze zakoupit pod různými obchodními názvy. Ačkoli jsou NSAID volně prodejné, dlouhodoběji by měly být užívány pouze po konzultaci s lékařem.

Kyselina askorbová je jiný název pro vitamin C. Viz také kyselina.

Esenciální mastné kyseliny jsou takové mastné kyseliny, které si organismus neumí sám vytvořit, a proto je odkázán na jejich příjem ve stravě. V případě lidského organismu je to kyselina linolová a kyselina alfa-linolenová. Viz také esenciální, mastné kyseliny, kyselina.

Saturace žilní krve kyslíkem neboli SvO2 je saturace kyslíkem v žilách. Viz také krev, kyslík, saturace kyslíkem (sO2), saturace tepenné krve kyslíkem (SaO2), saturace periferní krve kyslíkem (SpO2).

Saturace krve kyslíkem je jiný název pro saturaci kyslíkem.

Kyreta je ostrý chirurgický nástroj, který je určený k seškrabávání nebo odstraňování biologické tkáně nebo jejích zbytků při biopsii, excizi, čištění povrchu orgánu apod. Ostří kyrety je tvořeno páskem, který je stočen do požadovaného tvaru – podle toho, kde má být konkrétní typ kyrety používán. Viz také kyretáž.

Saturace tepenné krve kyslíkem neboli SaO2 je saturace kyslíkem v tepnách. Viz také krev, kyslík, saturace kyslíkem (sO2), saturace žilní krve kyslíkem (SvO2), saturace periferní krve kyslíkem (SpO2).

Kost kyčelní (lat. os ilium) je párová kost, která tvoří horní část kosti pánevní. Viz také kostra, pletenec pánevní, kost pánevní.

Kýla neboli hernie je vychlípení pobřišnice (peritonea) mimo břišní dutinu, a to s obsahem části nebo částí břišních orgánů. Kýla se zpravidla projeví vyklenutím nebo bolestí v oslabeném místě stěny břišní, nejčastěji v tříselné krajině, zejména při zapojení břišního lisu (např. zakašlání, tlaku na stolici). Postupně lze nahmatat hladký ohraničený útvar, který lze zatlačit zpátky do břicha, pokud je kýla volná. V případě uskřinutí (tzv. inkarcerace) je útvar silně bolestivý na dotyk, nelze jej vrátit zpět a rozvíjejí se další příznaky; zvracení, zástava odchodu plynů a stolice. Kýla je vždy důvodem k vyšetření lékařem. Uskřinutá lýka vyžaduje neodkladné chirurgické řešení.

Zobrazeno 1 až 10 z 82

Počet výsledků