Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Meningokok je zkrácený název pro bakterii Neisseria meningitidis.

Meningeální fascie je jedním ze čtyř typů fascie. Meningeální fascie obklopuje, zpevňuje a chrání nervová vlákna (axony) a jejich svazky. Viz také fascie.

Aseptická meningitida je meningitida (zánět mozkomíšních plen) která není způsobena bakteriemi. Přibližně polovina všech případů aseptické meningitidy je způsobena běžnými sezónními viry na konci léta a začátkem podzimu. Mezi viry, které mohou způsobit aseptickou meningitidu, patří virus varicella zoster (způsobující plané neštovice), dále HIV, virus herpes simplex, a také viry způsobující příušnice, spalničky či vzteklinu. Ve vzácných případech mohou k aseptické meningitidě vést i jiné stavy. Patří mezi ně mykózy, syfilis, lymeská borrelióza, tuberkulóza, lékové alergie a zánětlivá onemocnění. Viz také meningitida.

Meningitida je odborný název pro zánět mozkomíšních plen (častěji se ale používá zlidovělý název – zánět „mozkových blan“). Viz také -itida.

Meningy, mozkomíšní pleny neboli „mozkové blány“ (lat. meninges) jsou tři obaly z pojivové tkáně, které pokrývají mozek a míchu. Mají tři základní funkce: obalují a chrání centrální nervový systém (CNS) – zejména fungují jako bariéra proti bakteriím a jiným mikroorganismům, obklopují a chrání krevní cévy, které zásobují CNS, obsahují mozkomíšní mok. Tyto tři obaly CNS se nazývají (zevně dovnitř): tvrdá plena, pavučnice, omozečnice. Podle toho, jestli se nacházejí v oblasti mozku nebo míchy, rozlišujeme: mozkové pleny, míšní pleny. Obrázek: Meningy – schematický nákres. Mezi lebeční kostí a mozkem se nachází tvrdá plena, pavučnice a omozečnice. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také centrální nervový systém, zánět mozkomíšních plen (meningitida).

Bakteriální meningitida je meningitida (zánět mozkomíšních plen), která je způsobena bakteriemi. Častým původcem bakteriální meningitidy je Neisseria meningitidis, ale onemocnění mohou vyvolat i jiné druhy bakterií. Některé typy bakteriální meningitidy mohou být závažné, akutní nebo dokonce život ohrožující. Viz také bakterie, meningitida.

Virová meningitida je meningitida (zánět mozkomíšních plen) která je způsobena některým z mnoha druhů virů. Virová meningitida má obvykle krátký a relativně nekomplikovaný průběh (v porovnání s bakteriální meningitidou). Mezi časté příznaky se řadí malátnost, horečka, bolest hlavy, nevolnost, případně ztuhlost šíje a zad. Viz také viry, meningitida.

Meningoencefalitida je zánět mozkomíšních plen (meningitida) kombinovaný se zánětem mozku (encefalitida). Viz také zánět mozkomíšních plen (meningitida), zánět mozku (encefalitida).

Neisseria meningitidis neboli meningokok je bakterie, která může vyvolat jeden z mnoha typů meningitidy, ale i jiné formy invazivních meningokokových onemocnění. Odvozené přídavné jméno je meningokokový. Viz také invazivní meningokoková onemocnění.

Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) je relativně málo se vyskytující, ale velmi závažné onemocnění vyvolané bakterií Neisseria meningitidis. Obvykle se projevuje jako meningitida, sepse nebo jejich kombinace; onemocnění může mít velmi rychlý průběh a pacienta může ohrozit na životě. Proti IMO existuje účinné očkování. Viz také invazivní, meningokok, Neisseria meningitidis, invazivní pneumokoková onemocnění, invazivní bakterie.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků