Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Plicní rehabilitace je typ rehabilitace, který zahrnuje cvičení, edukaci a dechové techniky pro pacienty s některými onemocněními dýchacího systému (např. CHOPN, astma, plicní hypertenze, cystická fibróza, idiopatická plicní fibróza apod.). Viz také plíce, rehabilitace.

Léčebně rehabilitační péče je poskytována jako „nezbytná součást léčebného procesu, jejíž poskytnutí doporučil ošetřující lékař a potvrdil revizní lékař“ (definice podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění). Konkrétní podmínky čerpání lázeňské léčebně rehabilitační péče stanovuje § 33 a příloha č. 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění a vyhláška č. 2/2015 Sb., o stanovení odborných kritérií a dalších náležitostí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, ve znění pozdějších předpisů. Lázeňská péče je poskytována jako komplexní léčebný pobyt, kdy veškeré náklady jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, nebo jako příspěvkový léčebný pobyt, kdy hrazenými službami z veřejného zdravotního pojištění jsou vyšetření a léčba. Pobyt i stravu si pacient hradí sám, ale musí je mít zajištěno ve zdravotnickém zařízení poskytovatele lázeňské péče (nikoliv v jakémkoliv hotelu či penzionu). Viz také rehabilitace.

Sekundární rehabilitace je rehabilitace, která probíhá po propuštění z nemocnice (tj. ambulantně), případně v rámci pobytu ve specializovaném rehabilitačním zařízení. Sekundární rehabilitaci může předepsat lékař například pacientkám po operaci karcinomu prsu. Viz také rehabilitace, primární rehabilitace.

Primární rehabilitace je rehabilitace, která je zahájena ještě v nemocnici, například po operaci karcinomu prsu. Ošetřující lékař doporučí konkrétní rehabilitační opatření každé pacientce na míru: může to být například fyzioterapie, ergoterapie nebo psychologická péče. Viz také rehabilitace, sekundární rehabilitace.

Kognitivní rehabilitace je forma rehabilitace, která se zaměřuje na aktivizaci kognitivních funkcí – např. paměti, pozornosti, jazyka, časové a prostorové orientace apod. Cvičení lze provádět individuálně nebo ve skupinách, nejlépe pod vedením terapeuta (případně vyškolených členů rodiny, zejména jedná-li se o pacienta s demencí). U pacientů s mírnou až středně závažnou demencí některé studie poukazují na mírný přínos kognitivní rehabilitace pro kognitivní výkon a běžné denní činnosti. Viz také kognitivní, rehabilitace.

Rehabilitace má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: ucelený soubor aktivit, jejichž cílem je návrat pacienta do původního zdravotního stavu, výkonnosti, pohyblivosti, soběstačnosti, pracovní schopnosti nebo jiných aspektů každodenního života; rehabilitační aktivity se mohou týkat širokého spektra pacientů, např. s cévní mozkovou příhodou, infarktem myokardu, astmatem, CHOPN, zhoubnými nádory, duševními onemocněními apod.; rehabilitační lékařství. Odvozené přídavné jméno je rehabilitační. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz rehabilitace, rehabilitační apod.

Rehabilitační lékařství neboli rehabilitační a fyzikální medicína (někdy jen zkráceně rehabilitace) je lékařský obor, jehož cílem je zlepšit a obnovit funkční schopnosti a kvalitu života pacientů s různými typy postižení. Může se jednat o stavy, jako jsou poranění míchy či mozku, různé typy úrazů, následky cévní mozkové příhody či infarktu myokardu, ale i onemocnění kloubů, páteře apod. Lékař specializující se na rehabilitační lékařství se nazývá rehabilitační lékař. Viz také rehabilitace, lékařství.

Rehabilitační a fyzikální medicína je jiný název pro rehabilitační lékařství. Viz také rehabilitace, medicína (lékařství).

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků