Počet výsledků: 15

Otevřít filtraci

-pexe je přípona, která znamená „připevnění“ či „fixaci“, obvykle prostřednictvím chirurgického zákroku. Tato přípona se obvykle se kombinuje s cizím názvem orgánu či jiné tělní struktury, které se zákrok týká. Příklady: orchidopexe = připevnění varlete k šourku, sakrokolpopexe = umělé spojení křížové kosti a pochvy prostřednictvím chirurgické síťky, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -pexe.

-ektomie je přípona, která znamená „chirurgické odstranění“. Obvykle se kombinuje s cizím názvem orgánu či jiné tělní struktury, která je chirurgicky odstraněna. Příklady: apendektomie = chirurgické odstranění apendixu (obvykle zaníceného), endarterektomie = chirurgické odstranění vnitřní vrstvy tepny (obvykle postižené aterosklerózou), hysterektomie = chirurgické odstranění dělohy, mastektomie = chirurgické odstranění prsu (např. u pacientky s karcinomem prsu), splenektomie = chirurgické odstranění sleziny, vitrektomie = chirurgické odstranění sklivce, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -ektomie.

-skopie je přípona, která znamená „zkoumání/prohlížení nějakým přístrojem či nástrojem“. Nástroj, který se používá u konkrétní „-skopie“, má koncovku „-skop“. Obě koncovky se obvykle kombinují s cizím názvem orgánu či jiné tělní struktury, která je daným způsobem zkoumána. Příklady: artroskopie = v pravém slova smyslu se jedná o endoskopické vyšetření kloubu, avšak tento pojem se používá i v přeneseném slova smyslu, kdy chirurg kromě vyšetření provádí uvnitř kloubu i samotnou operaci, bronchoskopie = endoskopické vyšetření průdušek, cystoskopie = endoskopické vyšetření močového měchýře, endoskopie = prohlížení dutých orgánů či jiných struktur v lidském těle (tento termín je obecnější: existuje mnoho různých typů endoskopie, z nichž některé jsou zde zmíněny), gastroskopie = endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku, hysteroskopie = endoskopické vyšetření děložní dutiny, kolonoskopie = endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku, kolposkopie = endoskopické vyšetření pochvy, laparoskopie = v pravém slova smyslu se jedná o endoskopické vyšetření břišní dutiny, avšak tento pojem se používá i v přeneseném slova smyslu, kdy chirurg kromě vyšetření provádí v břišní dutině i samotnou operaci, oftalmoskopie = vyšetření očního pozadí, torakoskopie = endoskopické vyšetření pleurální dutiny, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -skopie.

-emie je přípona, která označuje vztah ke krvi (většinou přítomnost či koncentraci látky nebo částic v krvi). Obvykle se kombinuje s cizím názvem látky nebo částice, která je v krvi přítomna. Příklady: acidemie = hodnota pH tepenné krve nižší než 7,35, alkalemie = hodnota pH tepenné krve vyšší než 7,45, anemie = chudokrevnost, dyslipidemie = nemoci s odchylkami krevních hladin tuků, glykemie = koncentrace glukózy v krvi, hyperfibrinogenemie = zvýšené množství fibrinogenu v krvi, hyperglykemie = zvýšené množství glukózy v krvi, hypercholesterolemie = zvýšené množství cholesterolu v krvi, hyperinzulinemie = zvýšené množství inzulinu v krvi, hypoglykemie = snížená množství glukózy v krvi, kryoglobulinemie = přítomnost kryoglobulinů v krvi, leukemie = zhoubný nádor postihující leukocyty (bílé krvinky), apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -emie.

-cyt je přípona, která znamená „buňka“. Obvykle se kombinuje s cizím názvem typické vlastnosti konkrétního typu buňky. Příklady: adipocyty = tukové buňky, erytrocyty = červené krvinky, granulocyty = podskupina bílých krvinek, které obsahují granula, leukocyty = bílé krvinky, osteocyty = kostní buňky, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -cyty.

-grafie je přípona, která v lékařství obvykle označuje nějakou zobrazovací metodu. Obvykle se kombinuje s cizím názvem orgánu či jiné tělní struktury, která je vyšetřována, případně s používanou technologií. Příklady: angiografie – zobrazovací vyšetření krevních cév, duktografie – zobrazovací vyšetření mlékovodů, echokardiografie – ultrazvukové vyšetření srdce, elektroencefalografie – záznam elektrické aktivity různých částí mozku, elektrokardiografie – záznam elektrické aktivity srdečního svalu, lymfografie – zobrazovací vyšetření lymfatického systému, mamografie – zobrazovací vyšetření prsu, sonografie – ultrazvukové vyšetření (obecně), apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -grafie.

-centéza je přípona, která znamená „propíchnutí“ či „punkce“. Příklady: amniocentéza – doslova „propíchnutí amnionu“ (přičemž amnion je vnitřní vrstva plodového vaku), torakocentéza – doslova „propíchnutí hrudníku“ (častěji se však používá pojem pleurální punkce), apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -centéza.

-patie je přípona, která znamená „onemocnění“. Obvykle se kombinuje s cizím názvem orgánu či jiné tělní struktury, ve které se onemocnění vyskytuje. Příklady: encefalopatie – onemocnění mozku, gastropatie – onemocnění žaludku, kardiomyopatie – onemocnění srdečního svalu (myokardu), mastopatie – nezhoubné (benigní) onemocnění prsu, mikroangiopatie – poškození drobných krevních cév, lymfadenopatie – onemocnění lymfatických uzlin, neuropatie – onemocnění nervového systému, retinopatie – onemocnění sítnice, tyreopatie – onemocnění štítné žlázy, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -patie.

-tropin je přípona používaná k označení hormonů, které působí na určité endokrinní žlázy a stimulují („povzbuzují“) je k produkci jiných hormonů. Příklady: adrenokortikotropin – jeho hlavním účinkem je zvýšená tvorba a uvolňování kortizolu z kůry nadledvin, gonadotropiny – ovlivňují hladinu hormonů, které jsou produkovány pohlavními žlázami, tyreotropin – ovlivňuje hladinu hormonů, které jsou produkovány štítnou žlázou, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -tropin.

-urie je přípona, která označuje vztah k moči (většinou přítomnost či koncentraci látky nebo částic v moči). Obvykle se kombinuje s cizím názvem látky nebo částice, která je v moči přítomna. Příklady: glykosurie (někdy též glukosurie) = přítomnost glukózy v moči, hematurie = přítomnost krve v moči, hemoglobinurie = přítomnost hemoglobinu v moči, jodurie = koncentrace jodu v moči, proteinurie = zvýšené množství bílkovin (proteinů) v moči, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz -urie.

Zobrazeno 1 až 10 z 15

Počet výsledků