Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Jádra kapének jsou typem částic, které se podílejí na přenosu infekce vzdušnou cestou . Jádra kapének jsou drobné částice o průměru ≤5 µm, které představují vysušené zbytky kapének. Mohou vznikat buď odpařováním kapének vykašlaných nebo kýchnutých do vzduchu, nebo aerosolizací infekčních materiálů (tj. přeměnou těchto materiálů v aerosol). Jádra kapének mohou jsou výrazně lehčí než respirační kapénky, proto mohou zůstat „viset“ ve vzduchu po značnou dobu, což umožňuje jejich přenos na vzdálenost >1 m. Viz také respirační kapénky, přenos vzdušnou cestou, přenos infekce.

Jádro (lat. nucleus) je řídícím centrem každé buňky v lidském těle. Obsahuje genetický materiál – deoxyribonukleovou kyselinu (DNA), která zajišťuje instrukce nezbytné pro proteosyntézu a řídí tak veškeré buněčné aktivity. Většina buněk má pouze jedno jádro, existují však i výjimky: Mnohojaderné buňky: některé buňky (např. buňky kosterního svalu) mají několik jader, proto jsou označovány jako mnohojaderné. Přítomnost více než jednoho jádra obvykle signalizuje, že buňka musí obhospodařovat větší množství cytoplazmy. Bezjaderné buňky: zralé červené krvinky jsou bezjaderné, tj. neobsahují žádné jádro. Jejich jádro je buňkou vyloučeno ještě předtím, než buňka vstoupí do krevního řečiště. Viz také buňka.

Teplota tělesného jádra je teplota orgánů uložených hluboko v těle (například jater, srdce apod.). Různé termoregulační mechanismy udržují stálou teplotu tělesného jádra kolem 37 °C. Viz také tělesná teplota.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků