Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

5-fluorouracil nebo jen zkráceně fluorouracil či 5-FU je lék, který je podáván: ve formě injekce při léčbě zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva a konečníku, žaludku a slinivky břišní, ve formě krému při léčbě aktinické keratózy (kožní onemocnění, ze kterého může vzniknout zhoubný nádor) a některých typů bazocelulárního karcinomu. Případné využití 5-fluorouracilu při léčbě jiných typů zhoubných nádorů či dalších onemocnění se stále zkoumá. Princip působení 5-fluorouracilu spočívá v tom, že lék zastavuje tvorbu DNA v buňkách a může zabíjet nádorové buňky. 5-fluorouracil se řadí mezi antimetabolity.

Fluorouracil je zkrácený název pro 5-fluorouracil.

Fluorid (F–) se řadí ke stopovým prvkům nezbytným pro správné fungování organismu. V lidském těle vyskytuje zejména v kostech a zubech, a společně s dalšími minerálními látkami zajišťuje pevnost těchto struktur. Dobrými zdroji fluoridu jsou mořské ryby (sardinky) a černý čaj. Potřebu fluoridu částečně pokrývají i obiloviny, játra a maso. Kvůli ochraně proti zubnímu kazu se fluorid obvykle přidává do zubních past. Poznámka: Fluorid je anion (záporně nabitá částice), který je odvozen od fluoru. Viz také fluor.

Fluorescenční cystoskopie je endoskopické vyšetření močového měchýře, které se někdy provádí u pacientů s podezřením na zhoubný nádor močového měchýře jako doplňující vyšetření k „tradiční“ cystoskopii (tzv. cystoskopie v bílém světle, WLC). Přibližně hodinu před vyšetřením vstříkne lékař do močového měchýře pomocí tenké hadičky (katétru) speciální barvivo. Toto barvivo je absorbováno (vstřebáno) především nádorovými buňkami. Během samotného vyšetření si pak lékař na stěny močového měchýře svítí speciálním modrým světlem, které mu umožní lépe rozpoznat nádorové buňky. Fluorescenční cystoskopie dokáže odhalit i velmi malé a ploché nádory, které by s použitím WLC bylo snadné přehlédnout. Obrázek: Ukázka výsledků vyšetření cystoskopie v bílém světle (levá část obrázku) a fluorescenční cystoskopie (pravá část obrázku). Fluorescenční cystoskopie dokáže odhalit zhoubné nádory močového měchýře (růžová barva), které by při „tradičním“ způsobu provedení cystoskopie byly prakticky neviditelné. (Zdroj: By Jecontributes - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79853120) Viz také cystoskopie, cystoskopie v bílém světle.

Fluor je plynný chemický prvek, který se v souvislosti s lékařstvím používá zejména při diagnostice, a to v rámci některých zobrazovacích metod. Fluor (zkratka F pochází z latinského názvu fluorum) se však vyskytuje i v lidském těle, a to ve formě fluoridu. Viz také chemický prvek.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků