Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Cytologické vyšetření je vyšetření, při němž jsou pod mikroskopem zkoumány jednotlivé buňky, které byly odebrány odněkud z lidského těla, například z povrchu děložního čípku (v rámci cervikálního screeningu), z pleurální dutiny (při pleurálním výpotku) apod. Viz také cytologie, cytologický stěr, histologické vyšetření, screeningová cytologie.

Cytologie je obor biologie, který se zabývá studiem struktury a funkce buněk. Z lékařského hlediska je cytologie součástí mikroskopické anatomie. Odvozené přídavné jméno je cytologický. Viz také cyto-, -ologie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz cytologie, cytologický apod.

Screeningová cytologie je metoda, která se v České republice používá ve screeningu rakoviny děložního čípku. Jedná se o cytologické vyšetření buněk odebraných z povrchu děložního čípku, které je prováděno za účelem screeningu, tj. preventivně u žen, které nemají žádné příznaky karcinomu děložního hrdla. Viz také screening, cytologie, cytologický stěr, cytologické vyšetření, karcinom děložního hrdla.

Cytologický stěr neboli Pap test je nejdůležitějším vyšetřením, které umožňuje odhalit přednádorové (prekancerózní) změny nebo rakovinu děložního čípku. Provádí se v rámci gynekologické preventivní prohlídky, a to jednoduchým odběrem vzorku buněk z povrchu děložního čípku. Vzorek je pak odeslán k cytologickému vyšetření do specializované laboratoře. U většiny žen je výsledek cytologického stěru normální. Ale i v případě, že jsou odhaleny abnormální buňky, neznamená to automaticky, že žena má rakovinu nebo přednádorové onemocnění (tzv. prekancerózní léze děložního hrdla): ve většině případů se jedná o neškodné příčiny, například zánět. Pokud jsou buňky jen mírně změněné, je obvykle možné počkat a provést další cytologický stěr po několika měsících. U mnoha žen během této doby změněné buňky samy vymizí a není nutná žádná léčba. Viz také cytologie, cytologické vyšetření, screeningová cytologie.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků