Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Žaludeční bypass neboli gastrický bypass je chirurgický zákrok, při němž je žaludek chirurgicky rozdělen na menší (horní) část a mnohem větší (dolní) část. Tenké střevo je následně upraveno tak, aby bylo napojeno na obě části takto rozděleného žaludku. Výsledkem je zmenšení funkčního objemu žaludku, tzn. pacient dokáže přijmout a vstřebat výrazně menší množství potravy než před zákrokem. Viz také žaludek, bypass.

Bypass je výraz pocházející z angličtiny a doslova znamená „obchvat“ či „přemostění“ (nějaké překážky). Konkrétními příklady jsou koronární bypass nebo žaludeční bypass. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz bypass.

Koronární bypass neboli CABG (zkratka pochází z anglického názvu coronary artery bypass graft) je chirurgický zákrok, jehož účelem je obnovit normální průtok krve ucpanou věnčitou (koronární) tepnou. Existují dva hlavní přístupy: Chirurg využije jednu z tepen uvnitř hrudníku (lat. arteria thoracica interna sinistra), kterou odkloní a napojí do levé věnčité tepny. Výhodou je, že tepna není oddělena od svého počátku. Při druhé metodě chirurg nejprve vypreparuje z pacientova lýtka jednu z velkých povrchových žil (lat. vena saphena magna). Jeden její konec následně připojí k aortě (nebo k jedné z jejích hlavních větví), zatímco druhý konec připojí k ucpané věnčité tepně, a to bezprostředně za místem ucpání, aby se obnovil průtok krve. Viz také věnčité (koronární) tepny, bypass.

Cévní bypass je chirurgický zákrok, při kterém je průtok krve přesměrován z jedné oblasti do jiné tím, že operatér změní způsob propojení krevních cév. Cévní bypass se nejčastěji využívá k „přemostění“ oblasti kolem tepny poškozené aterosklerózou. Konkrétním příkladem cévního bypassu je koronární bypass, který je prováděn na ucpané věnčité tepně. Viz také krevní cévy, bypass.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků