Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vzniká na základě nepřiměřeně silné reakce (imunitní odpovědi) organismu na jinak neškodný alergen. Anafylaktický šok je nejzávažnější formou tzv. anafylaktické reakce. Při prvním kontaktu s alergenem vytvořené protilátky typu IgE detekují alergen při jednom z následných setkání a spustí anafylaktickou reakci. Při té se z žírných buněk uvolňuje histamin, který je odpovědný za změny na sliznici, stažení (konstrikci) dýchacích cest a naopak roztažení (dilataci) krevních cév. Anafylaktický šok vyvolávají např. různé potraviny (oříšky, mořské plody, kravské mléko, ovoce), některé léky, chemikálie nebo bodnutí hmyzem. Obrázek: Zjednodušeně znázorněné schéma dějů při anafylaktickém šoku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také anafylaxe, šok, alergie.

Anafylaktická reakce je jiný název pro anafylaxi. Viz také anafylaktický šok.

Zarudlé, slzící, bolestivé nebo jinak podrážděné oko je častým problémem. Nejčastější příčinou jsou běžné záněty spojivek, alergické záněty, cizí těleso v oku. Dramaticky vypadá krvácení do spojivky, obvykle se ale spontánně během několika dnů vstřebá. Při zánětech postačí volně prodejné protizánětlivé kapky, aplikované několikrát denně na spojivky. Zarudlé oko může být příznakem i daleko závažnějších očních onemocnění. Pokud domácí léčba nezajistí zlepšení během dvou až tří dnů, je vhodná návštěva lékaře. Za alarmující příznaky je třeba považovat: zhoršené vidění (neostré, nejasné, zamlžené vidění), bolest oka (tupá bolest, pocit tvrdého oka, silná bolest doprovázená nauzeou a zvracením), fotofobii.

Viz podrážděné oko.

Viz podrážděné oko.

Cizí těleso se do oka může dostat různými způsoby – například při zpracování kovu či dřeva, dále ze skleněných střepů, následkem švihnutí větve do oka při sportu, při automobilových nehodách, ale i u dětských her, při neopatrném pohybu apod. Před vniknutím cizího tělesa do oka nás sice často uchrání reflex očního víčka, někdy to však nestačí. Velmi nepříjemné a bolestivé pocity vyvolává i malé cizí tělísko v oku (např. muška, zrnko písku) – zvláště pak v případě, se se dostane pod horní víčko.

Oko (lat. oculus) je smyslový orgán pro zrak. Lidské oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony, např. oko chrání a poskytují mu živiny, zejména jsou však nezbytné pro vidění a tím i pro orientaci. Obrázek: Struktura lidského oka. (Zdroj: Rhcastilhos. And Jmarchn, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons) Viz také smyslové orgány.

Terapeutické okno je rozmezí dávky léku (resp. jeho koncentrace v určité části těla), které účinně léčí dané onemocnění, aniž by lék měl toxický účinek. Léky mající široké terapeutické okno se vyznačují dostatečným rozdílem mezi dávkou, která má léčebný efekt, a dávkou, která je již pro organismus nebezpečná. Obzvláště na pozoru je potřeba mít se u léků, které mají úzké terapeutické okno (ty jsou vždy na lékařský předpis). Příklady takových léků jsou digoxin, lithium a warfarin. Poznámka: V přeneseném slova smyslu se výraz „terapeutické okno“ používá i v souvislosti s léčbou cévní mozkové příhody (CMP). V tomto kontextu se jedná o časové rozpětí mezi vznikem CMP a zahájením reperfuzní terapie. „Terapeutické okno“ v tomto případě neznamená dávku léku, nýbrž drahocenný čas: čím dříve je zahájena léčba, tím vyšší má pacient šanci na přežití a záchranu mozkových buněk (a tím i na co nejúčinnější prevenci vážného poškození mozku). Uvádí se, že optimální období pro trombolytickou léčbu je během prvních 4,5 hodin od nástupu příznaků; individuálně lze toto „terapeutické okno“ v případě intraarteriální trombolýzy prodloužit až na (maximálně) šest hodin.

Viz podrážděné oko.

Syndrom suchého oka (lat. keratoconjunctivitis sicca) se vyznačuje poruchou tvorby slzného filmu, což vede k nadměrnému vysušování spojivky a rohovky. Oko není dostatečně zásobováno slznou tekutinou, případně tato tekutina neobsahuje optimální množství vody, proteinů a lipidů, aby mohla účinně svlažovat povrch oka. Syndrom suchého oka může mít různé příčiny. Projevuje se mj. pocitem cizího tělesa v oku, pálením očí a zarudlými spojivkami. Viz také syndrom.

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků