Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Amyloidová PET je poměrně nová zobrazovací metoda, která se někdy používá při diagnostice Alzheimerovy choroby. Jedná se o speciální způsob provedení pozitronové emisní tomografie, která dokáže zobrazit existující amyloidové plaky v mozku pacientů. Před zavedením amyloidové PET bylo možné tyto plaky odhalit až po smrti pacienta, tzn. při pitvě jeho mozku. Viz také senilní plaky, pozitronová emisní tomografie.

Petechie jsou malé červené tečky na kůži (velikosti špendlíkové hlavičky, tzn. méně než 3 mm v průměru), které jsou způsobeny krvácením z podkožních kapilár.

PET je zkratka pro pozitronovou emisní tomografii.

PET/CT je zobrazovací metoda, která kombinuje pozitronovou emisní tomografii (PET) s výpočetní tomografií (CT). Vyšetření se provádí současně, pomocí jediného přístroje. Kombinace obou metod poskytne lékaři podrobnější snímky oblastí uvnitř těla, než by získal pomocí samotné PET nebo samotné CT. PET/CT se používá zejména v onkologii – například k diagnostice při podezření na zhoubný nádor, při plánování léčby nebo při ověřování, jak dobře funguje stávající léčba. Viz také pozitronová emisní tomografie (PET), výpočetní tomografie (CT).

Amyloidové plaky je jiný název pro senilní plaky. Viz také beta-amyloid.

Označení amyloidóza zahrnuje skupinu onemocnění, při kterých se v různých tkáních ukládá tzv. amyloid (jeden z mnoha typů proteinů). Tkáně a orgány, ve kterých se amyloid ukládá, jsou pak do různé míry poškozeny.

Beta-amyloid je peptid přirozeně se vyskytující v lidském těle, který vzniká degradací (odbouráváním) amyloidového prekurzorového proteinu. Ve zdravém mozku se APP snadno štěpí a rozkládá. U pacientů s Alzheimerovou chorobou je však metabolismus APP narušen a vzniká tzv. beta-amyloid, který se pak v těle hromadí, shlukuje a vytváří nerozpustné usazeniny mezi nervovými buňkami, tzv. senilní plaky. Tělo pak již tyto usazeniny nedokáže rozložit. Viz také Alzheimerova choroba, senilní plaky, amyloidový prekurzorový protein.

Amyloidový prekurzorový protein neboli APP (zkratka pochází z anglického názvu amyloid precursor protein) je protein, jehož degradací (odbouráváním) vzniká beta-amyloid, hlavní složka senilních plaků u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Viz také prekurzor, proteiny, Alzheimerova choroba, senilní plaky, beta-amyloid.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků