dráždivý tračník

Dráždivý tračník neboli syndrom dráždivého tračníku je poměrně častou chronickou funkční poruchou trávicího traktu. Obvykle začíná v mladém a časném středním věku, častěji u žen. Projevuje se celou škálou různě vyjádřených příznaků: bolestmi nebo pocitem nepohody v břiše, nadýmáním, škroukáním a změnami ve smyslu poruch frekvence a konzistence stolice. Obtíže mohou záviset na druhu a množství stravy.

Charakteristické je, že ani podrobné vyšetření nepřinese závažné zjištění tělesné poruchy. Někdy potíže pacienta lékaře navedou k rychlé diagnóze dráždivého tračníku, jindy musí lékař provést nebo indikovat řadu vyšetření, včetně ultrazvukového vyšetření a kolonoskopie, než se k diagnóze dráždivého tračníku přikloní.

Na vzniku dráždivého tračníku se podílí nebo může podílet porucha koordinace osy mozek-střevo, zvýšená citlivost vnitřních orgánů, prodělaný střevní zánět, střevní porucha střevní mikroflóry, psychosociální vlivy. Léčba musí být komplexní a vycházet z pozitivního vztahu lékař – pacient. Lékař obvykle musí hledat spolu s pacientem režimová, dietní opatření a léky, které by se osvědčily. Obtíže mívají obvykle dlouhodobý ráz a jsou málo ovlivnitelné. Onemocnění dráždivým tračníkem nezvyšuje riziko zánětu nebo nádoru střev, ani nezkracuje život.

Viz také tračník, syndrom, primární chronická bolest.

Související příspěvky: