Počet výsledků: 39

Otevřít filtraci

Lymfa neboli míza je tekutina, která obíhá po těle v rámci lymfatického systému.

Lymfografie je zobrazovací metoda, při které je do lymfatických cév injekčně vstříknuta kontrastní látka a následně je provedeno rentgenové vyšetření. Na výsledném snímku se zobrazí různé struktury lymfatického systému. Viz také -grafie.

Onemocnění lymfatických cév mohou být vrozená, ale mohou se vyskytnout i např. v důsledku infekcí, zánětů či chirurgického odstranění lymfatických uzlin či lymfatických cév. Základní terapie obvykle spočívá v lymfodrenáži nebo v kompresivní léčbě (typicky s využitím kompresních punčoch).

Lymfangitida je odborný název pro zánět lymfatických cév. Viz také -itida.

T-lymfocyty jsou buňky imunitního systému. Tento typ lymfocytů je odpovědný především za tzv. buněčnou imunitu. Viz také lymfocyty, -cyt.

Manuální lymfodrenáž neboli lymfatická masáž je druh masáže založený na předpokladu, že podporuje přirozený odtok lymfy z oteklých tkání. Ke stimulaci toku lymfy využívá terapeut mírného tlaku a rytmických krouživých pohybů. Manuální lymfodrenáž se často používá při léčbě lymfedému. Viz také drenáž, lymfodrenáž, přístrojová lymfodrenáž.

Lymfatická masáž je jiný název pro manuální lymfodrenáž.

Lymfom je zastřešující označení pro skupinu hematologických malignit, které mají původ v lymfatickém systému. Mezi příznaky může patřit zvětšení lymfatických uzlin, horečka, pocení, nechtěný úbytek hmotnosti, svědění a neustálý pocit únavy. Zvětšené lymfatické uzliny jsou obvykle nebolestivé, pocení se nejčastěji vyskytuje v noci. Existuje velké množství podtypů lymfomů. Dvěma hlavními kategoriemi jsou non-Hodgkinův lymfom (NHL) (přibližně 90 % případů) a Hodgkinův lymfom (HL) (asi 10 % případů).

Lymfedém je místní otok, který je důsledkem narušení lymfatického systému (například odebrání lymfatické uzliny během operace zhoubného nádoru prsu). Lymfedém je nejčastěji komplikací léčby zhoubných nádorů nebo parazitárních infekcí. Kvůli narušenému lymfatickému systému jsou tkáně postižené lymfedémem vystaveny vysokému riziku infekce. Viz také edém.

Lymfadenektomie je chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny lymfatické uzliny z určité oblasti v těle. Lymfadenektomie se provádí zejména v rámci protinádorové léčby. Vyoperované lymfatické uzliny jsou následně prozkoumány pod mikroskopem: odborník na histopatologii přitom zjišťuje, zda v nich jsou nebo nejsou přítomny nádorové buňky. Viz také lymfatické uzliny, -ektomie.

Zobrazeno 1 až 10 z 39

Počet výsledků