Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Vláskové buňky jsou smyslové buňky, které se nacházejí v různých strukturách vnitřního ucha. Podílejí se jak na sluchu, tak na smyslu pro rovnováhu. Vláskové buňky jsou pojmenovány podle tenkých dlouhých („vláskovitých“) výběžků – tzv. stereocilií, které vyčnívají z jejich povrchu. Obrázek: Vláskové buňky v Cortiho orgánu – schematický nákres. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také buňka.

Vlasový folikul je miniaturní jamka v kůži, ze které vyrůstá vlas (nebo chlup). Vlasové folikuly se řadí mezi tzv. kožní adnexa. Viz také vlasy, folikul.

Vlasy a chlupy (lat. pili) jsou dlouhá vlákna, která jsou tvořena převážně keratinem (jedním z mnoha typů bílkovin) a vyrůstají z vlasových folikulů v kůži, přesněji řečeno ve škáře. U našich pravěkých předků se podílely na udržování tělesné teploty, dnes mají vlasy spíše estetickou funkci (a tělesného ochlupení se mnohdy naopak zbavujeme). Vlasy i chlupy se řadí mezi tzv. kožní adnexa. Terminologická poznámka: Rozlišení „vlasů“ a „chlupů“ je pro češtinu přirozené a není třeba velké vysvětlování rozdílů mezi nimi. V některých jazycích se však pro vlasy i chlupy používá totéž slovo – například v angličtině (hair) nebo v němčině (Haare). Obrázek: Struktura vlasu – schematický nákres. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Vlastní jaterní tepna (lat. arteria hepatica propria) je krátká tepna, která zásobuje játra, žlučník a část žaludku. Viz také játra, tepny.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků