Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Tyčinky jsou jedním ze dvou hlavních typů světločivých buněk, které se nacházejí v sítnici. Na rozdíl od čípků fungují tyčinky dobře i při slabším osvětlení, neboť jsou citlivé i na nepatrné zdroje světla. Tyčinky jsou proto téměř výhradně zodpovědné za vidění v noci. Tyčinky však hrají jen malou roli v barevném vidění, což je hlavním důvodem, proč jsou barvy při slabém světle mnohem méně patrné. Tyčinky se nacházejí spíše na vnějších okrajích sítnice, proto jsou užitečné při periferním vidění. V lidském oku se nachází asi 90–120 milionů tyčinek. Viz také čípky (v sítnici).

Sítnice (lat. retina) tvoří vnitřní vrstvu oční bulvy a má zcela zásadní funkci pro vidění. Sítnice obsahuje světločivé buňky, což jsou jednak tyčinky, které jsou uzpůsobené pro vidění v šeru, jednak čípky, které zajišťují barevné vidění. Světločivé buňky tak člověku umožňují vidět ve dne, za soumraku, a dokonce i v noci, nebo alespoň rozeznávat obrysy, a rozlišovat barvy a odstíny.

Čípky jsou jedním ze dvou hlavních typů světločivých buněk, které se nacházejí v sítnici. Na rozdíl od tyčinek fungují čípky nejlépe při dobrém osvětlení. Čípky reagují odlišně na světlo různých vlnových délek, a jsou tak zodpovědné za barevné vidění. Čípky jsou nejhustěji rozmístěny v tzv. centrální jamce sítnice (lat. fovea centralis), která se nachází uprostřed žluté skvrny. Směrem k okrajům sítnice se hustota čípků naopak snižuje. V lidském oku se nachází asi 6–7 milionu čípků. Viz také tyčinky (v sítnici).

Odchlípení sítnice je velmi závažný stav, kdy se uvolní tenká vrstvička buněk v oku (tzv. sítnice) od svého podkladu. Je potřeba okamžitý lékařský zásah, jinak může dojít k trvalému poškození zraku.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků