Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Venerická syfilis je syfilis, kterou se člověk nakazil při pohlavním styku. Venerická syfilis se řadí se mezi klasické sexuálně přenosné infekce (STI). Stejně jako většina ostatních STI je celosvětově rozšířená. Viz také venerický, syfilis.

Syfilis neboli příjice je sexuálně přenosná infekce, jejímž původcem je spirocheta (bakterie spirálovitého tvaru) Treponema pallidum. Onemocnění se vyskytuje celosvětově a lze jej léčit pomocí antibiotik. Bez léčby však může mít těžký průběh s devastujícími následky. Vzhledem k mimořádné citlivosti původce k vnějším podmínkám (vyschnutí, dezinfekce, UV záření) se syfilis přenáší pouze při velmi blízkém kontaktu mezi lidmi: v naprosté většině případů při nechráněném sexu (vaginálním, análním i orálním), přibližně v 10 % případů z matky na plod v průběhu těhotenství, zcela výjimečně přímým kontaktem nesexuálním (např. při líbání s nemocným, který má projevy v ústní dutině, nebo při bezprostředním sdílení sexuálních hraček s nakaženým člověkem). Odvozené přídavné jméno je syfilitický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz syfilis, syfilitický apod.

Vrozená syfilis je syfilis, která postihuje novorozence. Toto onemocnění je důsledkem intrauterinní infekce, tj. infekce plodu v době nitroděložního vývoje. Bakterie Treponema pallidum pohybující se v průběhu časné syfilis (až do 4 let po infekci!) v krvi těhotné přestupují již od konce prvního trimestru do pupečníkové krve plodu. Postižení kolísá od fatálních projevů (tj. těch, které vedou ke smrti v děloze nebo porodu mrtvého dítěte) až po pomalý rozvoj nespecifických příznaků v prvních měsících života novorozence. Pokud jsou projevy lehké, mohou být často přehlédnuty; přesto jsou vysoce infekční. Následky těžké neléčené nitroděložní infekce jsou sedlovitý nos, tzv. Hutchinsonova triáda (zjednodušeně řečeno slepota, hluchota a deformované zuby), postižení kostí (dlouhých i lebečních), Parrotovy jizvy na kůži okolo úst. Pozdní projevy se typicky objevují po 2. roce života dítěte. Viz také vrozený, syfilis, získaná syfilis.

Získaná syfilis je syfilis, která postihuje obvykle dospělé, sexuálně aktivní pacienty. Neléčené onemocnění probíhá v několika vývojových stadiích, která jsou blíže popsána v článku Syfilis (příjice). Kromě toho rozlišujeme: časnou syfilis (lat. syphilis recens) – souhrnné označení pro primární syfilis (první stadium onemocnění) + sekundární syfilis (druhé stadium syfilis); pojmem „časná syfilis“ se rozumí syfilis do dvou let po infekci (tato časová hranice se používá zejména pro účely statistických výkazů), pozdní syfilis (lat. syphilis tarda) – označení pro terciární syfilis (třetí stadium onemocnění), která se však rozvine pouze u některých pacientů. Viz také získaný, syfilis, vrozená syfilis.

Časná syfilis (lat. syphilis recens) je souhrnné označení pro primární syfilis (první stadium onemocnění) + sekundární syfilis (druhé stadium syfilis). Pojmem „časná syfilis“ se rozumí syfilis do dvou let po infekci (tato časová hranice se používá zejména pro účely statistických výkazů). Viz také syfilis, pozdní syfilis, získaná syfilis.

Pozdní syfilis (lat. syphilis tarda) je označení pro terciární syfilis (třetí stadium onemocnění), která se však rozvine pouze u některých pacientů. Viz také syfilis, časná syfilis, získaná syfilis.

Terciární syfilis neboli třetí stadium syfilis se rozvíjí pouze u části pacientů, kteří se nakazili bakterií Treponema pallidum. Vyznačuje se tím, že po různě dlouhé latentní periodě (obvykle desítky let) se rozvinou komplikace původního akutního zánětu, který probíhal v prvním a druhém stadiu syfilis. V tomto stadiu je onemocnění označováno jako pozdní syfilis (lat. syphilis tarda). Zrychlení vývoje a zhoršení prognózy můžeme očekávat při významném oslabení organismu; u neléčených HIV pozitivních pacientů se terciární syfilis může objevit již dva roky po infekci. Ohrožující příznaky třetího stadia syfilis postihují aortu (aneurysma), věnčité tepny (infarkt myokardu), mozek (progresivní paralýza – psychiatrické i neurologické obtíže) a míchu (tabes dorsalis – neurologické obtíže). Předpokládá se, že progresivní paralýza se vyvine u 5 % neléčených pacientů, tabes dorsalis u 3 % neléčených pacientů. Viz také syfilis, primární syfilis, sekundární syfilis.

Primární syfilis neboli první stadium syfilis se rozvíjí po prvním kontaktu s bakterií Treponema pallidum. Treponemata pronikají do lidského těla sliznicí (i neporušenou) genitálu nebo ústní dutiny, případně drobnými prasklinkami na kůži. V místě prvního kontaktu (vstupu do nového hostitele) se vyvíjí vřed – primární afekt. Tvrdý vřed (lat. ulcus durum) je obvykle nebolestivý, na pohmat tuhý a bez hnisavé sekrece. Velikost a tvar projevu jsou velmi individuální, od povrchové eroze (oděrky) až po hluboký vřed. Obvykle je pouze jeden, ale mohou se objevit dva i více, například v souvislosti se současnou infekcí (koinfekcí) herpetickými viry nebo HIV. Viz také syfilis, sekundární syfilis, terciární syfilis.

Sekundární syfilis neboli druhé stadium syfilis obvykle nastupuje přibližně v 9. týdnu po infekci bakterií Treponema pallidum, může to však být i výrazně dříve nebo později (uvádí se rozmezí 3–12 týdnů). V tomto stadiu je organismus zaplaven bakteriemi, dochází ke generalizaci onemocnění – tedy jeho rozšíření do celého těla. Příznaky jsou blíže popsány v článku Syfilis (příjice). Ve většině případů se příznaky hojí bez trvalého poškození, avšak mohou mít i velmi vážné následky. Viz také syfilis, primární syfilis, terciární syfilis.

Latentní syfilis je bezpříznaková fáze syfilis. U naprosté většiny pacientů – i bez podání antibiotik – se kožní i slizniční léze způsobené bakterií Treponema pallidum spontánně zhojí. Tehdy nastává fáze bez příznaků, tzv. latentní syfilis. Až do konce života pacientů se nemusí objevit žádné další obtíže*; jedinou stopou po prodělané infekci jsou protilátky v krvi. * Poznámka: U některých pacientů se však může rozvinout terciární syfilis. Viz také latentní, syfilis.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků