Počet výsledků: 11

Otevřít filtraci

Resekce kořenového hrotu je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní špička kořene zubu, kterému již byl neúspěšně (nebo jen s částečným úspěchem) ošetřen kořenový kanálek a okolní zanícená oblast. Dříve bylo toto ošetření považováno za poslední možnost záchrany zubu, pokud se nepodaří dokonale vyčistit kořenové kanálky; dnes je do značné míry nahrazeno reendodoncií, zatímco resekce kořenového hrotu se provádí jen ve výjimečných případech. Viz také resekce.

Kornatění tepen je lidové označení pro aterosklerózu.

Kořen zubu (lat. radix dentis) je uložen skrytě v horní nebo dolní čelisti a je zakončen hrotem. Počet kořenů se u zubů liší. Stoličky mají například více kořenů (až tři), zatímco řezáky nebo špičáky mají pouze jeden kořen. Viz také zuby, zubní korunka.

Ošetření kořenových kanálků neboli endodontické ošetření v je postup používaný v zubním lékařství, kdy lékař provádí odstranění nevyléčitelně nemocné, zanícené, poraněné nebo již mrtvé zubní dřeně. Cílem je zabránit hnisání a následně tvorbě abscesu na špičce kořene zubu, což může snadno vést ke zničení kosti, v níž je zub uchycen. Nejčastějšími příčinami poškození nebo odumírání zubní dřeně jsou odštípnutí nebo jiné zranění zubu či hluboký zubní kaz. Viz také endodoncie, reendodoncie.

Kořenový kanálek (lat. canalis radicis dentis) je zúžená část dřeňové dutiny uvnitř zubu. Kořenový kanálek vyúsťuje na hrotu kořene zubu drobným otvůrkem, kterým do zubní dřeně vstupují krevní cévy a nervy. Ke každému kořeni zubu vede jeden kořenový kanálek (má-li zub více kořenů, má tedy i více kořenových kanálků). Viz také ošetření kořenových kanálků.

Kořen penisu (lat. radix penis) je skrytá část penisu, která se připojuje ke spodním okrajům stydkých kostí a stydké spony.

Endoskopická mukózní resekce neboli EMR (zkratka pochází z anglického názvu endoscopic mucosal resection) je zákrok, při kterém lékař pomocí endoskopu (tenké ohebné hadice vybavené optikou) odstraňuje abnormální výrůstky nebo kousky tkáně ze sliznice trávicího traktu – aniž by bylo nutné provádět otevřenou operaci. Endoskop se do trávicího traktu zavádí: skrze ústní dutinu – do jícnu, žaludku nebo horní části tenkého střeva, skrze konečník – do tlustého střeva. Endoskop používaný při EMR je vybaven ostrým nástrojem pro odstraňování abnormální tkáně. Odebrané vzorky tkáně jsou pak ve specializované laboratoři zkontrolovány pod mikroskopem, zda nevykazují známky onemocnění. Endoskopická mukózní resekce se nejčastěji používá při diagnostice a léčbě časných stadií rakoviny jícnu, žaludku, tenkého střeva, tlustého střeva nebo konečníku. Lze ji použít rovněž k léčbě Barrettova jícnu nebo jiných předrakovinných (prekancerózních) stavů trávicího traktu. Viz také endoskopie, sliznice (mukóza), resekce.

Resekce je odborný výraz pro chirurgické vyříznutí části orgánu nebo větší části tkáně. Odvozené přídavné jméno je resekční, odvozené sloveso je resekovat. Viz také excize a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz resekce, resekční apod.

Transuretrální resekce prostaty neboli TURP (zkratka pochází z anglického názvu transurethral resection of the prostate) je chirurgický zákrok, který se využívá k léčbě zdravotních obtíží způsobených zvětšenou prostatou. Zákrok se provádí buď v celkové anestezii nebo ve spinální anestezii. Při TURP se nástroj zvaný resektoskop zavádí skrze žalud penisu a močovou trubici až do oblasti prostaty, kde je odstraněna přebytečná tkáň. Poté je do močového měchýře na několik dní zaveden močový katétr. Obvykle je nutná hospitalizace, která trvá asi pět dní. Obrázek: Transuretrální resekce prostaty: zvětšená prostata před operací (vlevo), probíhající operace (uprostřed) a prostata po operaci (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také transuretrální resekce, prostata.

Transuretrální resekce močového měchýře neboli TURB (zkratka pochází z anglického názvu transurethral resection of bladder) je chirurgický zákrok, který se provádí, pokud cystoskopie potvrdila podezření na rakovinu močového měchýře. TURB se provádí v regionální anestezii nebo v celkové anestezii. Během zákroku je ze stěny močového měchýře je odebráno několik vzorků tkáně, včetně vzorků z hlubších vrstev. Odborníci na histologii pak odebrané vzorky prozkoumají pod mikroskopem a zjistí, do kterých vrstev stěny močového měchýře již zhoubný nádor prorostl. TURB má význam nejen při diagnostice, ale i při léčbě: malé a povrchové nádory může lékař odstranit již během vyšetření. Pokud se pod mikroskopem ukáže, že nádorová tkáň byla zcela odstraněna, není již nutný žádný další chirurgický zákrok. Viz také transuretrální resekce, močový měchýř.

Zobrazeno 1 až 10 z 11

Počet výsledků