Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Hrtanová příklopka (lat. epiglottis) je součástí hrtanu. Je to tenká elastická chrupavka přibližně ve tvaru listu, která je pokryta sliznicí a její hlavní funkcí je zabránit vniknutí potravy do dýchacích cest. Během dýchání zůstává hrtanová příklopka otevřená a propouští vzduch do průdušnice. Během polykání se hrtanová příklopka uzavírá, aby zabránila vdechnutí potravy; spolknuté tekutiny nebo potrava tak místo toho putují jícnem do žaludku (viz také trávicí trakt). Viz také hrtan.

Brachyterapie s vysokým dávkovým příkonem neboli HDR brachyterapie (zkratka HDR pochází z anglického názvu high dose rate brachytherapy) je jeden z několika způsobů provedení radioterapie, které se používají při léčbě karcinomu prostaty. V tomto případě jsou do tkáně prostaty zavedena radioaktivní zrna, která vyzařují podstatně více radiace než při LDR brachyterapii, a v pacientově těle zůstávají pouze dočasně (po uplynutí stanovené doby jsou opět chirurgicky odstraněna). Tato metoda je doporučována u karcinomu prostaty se středním a vysokým rizikem (viz riziková skupina) a obvykle je kombinována se zevní radioterapií. Viz také brachyterapie.

Brachyterapie s nízkým dávkovým příkonem neboli LDR brachyterapie (zkratka LDR pochází z anglického názvu low dose rate brachytherapy) je jeden z několika způsobů provedení radioterapie, které se používají při léčbě karcinomu prostaty. V tomto případě jsou do tkáně prostaty zavedena radioaktivní zrna, která po dlouhou dobu vyzařují nízké množství radiace (ve srovnání s HDR brachyterapií) a v těle již zůstávají natrvalo. Tato metoda je doporučována u karcinomu prostaty s nízkým rizikem (viz riziková skupina). Viz také brachyterapie.

Zánět hrtanové příklopky neboli epiglotitida bývá až na vzácné výjimky způsoben bakteriální infekcí. Jedná se o vysoce akutní, život ohrožující onemocnění. Do doby, než se rozšířilo očkování proti Haemophilus influenzae typu b, se epiglotitida poměrně běžně vyskytovala u dětí věku 2 až 6 let. V České republice se toto onemocnění vyskytuje už jen zřídka, a to díky úspěšnému očkovacímu programu. U dospělých je epiglotitida rovněž vzácná, ale může se vyskytnout v důsledku infekce Haemophilus influenzae typu B nebo i jinými bakteriemi, zejména pokud člověk nepodstoupil doporučená očkování. U malých dětí je epiglotitida téměř vždy způsobena infekcí Haemophilus influenzae typu B. Ostatní infekční agens se vyskytují zejména u dospělých; jako původci epiglotitidy u dospělých byly mimo jiné popsány streptokoky skupiny A a Streptococcus pneumoniae. Viz také zánět, hrtanová příklopka.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků