Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Protrombinový čas neboli PT (zkratka pochází z anglického názvu prothrombin time) je jedna z hodnot získaných při laboratorním vyšetření krevní srážlivosti. Je to doba (uváděná v sekundách), za jakou se vytvoří sraženina v odebraném vzorku pacientovy krve, do které byly při zahájení testu přidány určité látky (činidla). Normální (fyziologický) protrombinový čas je 12–15 sekund.

Částečná zubní náhrada je snímatelná zubní náhrada (tzn. typ zubní protézy) umístěná na kovovém rámu, který je pomocí drátěných spon připevněn k přirozeným zubům. Někdy se k připevnění protézy používají i korunky na přirozených zubech. Poznámka: Termín „částečná zubní náhrada“ označuje prakticky totéž co snímatelný zubní můstek. Viz také zubní náhrady, celková zubní náhrada.

Nespecifická bolest dolní části zad neboli NSLBP (zkratka pochází z anglického názvu non-specific low back pain) je chronická bolest pociťovaná v dolní části zad, u níž nelze nalézt jednoznačnou příčinu, jako je např. infekce, nádor, osteoporóza, zlomenina, deformita páteře, zánětlivé onemocnění apod. Viz také nespecifický, bolest zad, primární chronická bolest.

Časný dumping syndrom je stav, který se někdy vyskytuje u lidí, kterým byla odstraněna část žaludku (tj. byla jim provedena parciální gastrektomie) nebo celý žaludek (tzv. totální gastrektomie). Časný dumping syndrom se objevuje do 30 minut po jídle: může se projevovat nevolností, zvracením, závratěmi, celkovým pocitem slabosti, pocením a zrychlenou srdeční frekvencí (tachykardií). Viz také dumping syndrom, pozdní dumping syndrom.

Částečná obřízka je typ obřízky, při níž chirurg odstraní pouze část předkožky. Částečná obřízka může být indikována u některých pacientů s fimózou. Po operaci část předkožky na penisu zůstane a překrývá žalud. Zbývající předkožka by se poté měla bez problémů pohybovat přes žalud. Při této metodě však existuje riziko, že zbývající předkožka se v důsledku jizvení opět zúží (recidiva). V takovém případě musí být předkožka při další operaci zcela odstraněna. Viz také obřízka, kompletní obřízka.

Alergická reakce časného typu neboli imunopatologická reakce I. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí. Alergická reakce časného typu je nejčastěji se vyskytujícím typem alergie. Přemrštěná reakce imunitního systému se dostaví prakticky ihned po kontaktu s alergenem – během několika sekund až minut. První kontakt s látkou vyvolávající alergii probíhá bez příznaků. U alergické reakce časného typu se vytvářejí alergen-specifické protilátky třídy IgE a rozbíhá se řetězová reakce. Imunopatologickou reakci I. typu mohou kromě jiného vyvolat některé pyly, léky, srst domácích zvířat, potraviny nebo hmyzí jedy. Během tohoto typu alergické reakce se do krevního oběhu uvolňuje histamin – látka, která vyvolává typické projevy alergie, např. svědění, zarudnutí kůže nebo kožní vyrážku, kýchání, otoky tkání nebo trávicí potíže. V nejhorším případě může nastat anafylaktický šok, kdy dochází k tak výraznému poklesu krevního tlaku, že to postiženého člověka ohrožuje na životě. Dědičný sklon k onemocnění alergií časného typu zprostředkovanou protilátkami IgE se označuje jako atopie. U atopiků je i zvýšené riziko, že se u nich vyvine alergické astma nebo atopický ekzém. Při výskytu alergického astmatu se zároveň objeví zánět průdušek. Viz také alergická reakce.

Časná syfilis (lat. syphilis recens) je souhrnné označení pro primární syfilis (první stadium onemocnění) + sekundární syfilis (druhé stadium syfilis). Pojmem „časná syfilis“ se rozumí syfilis do dvou let po infekci (tato časová hranice se používá zejména pro účely statistických výkazů). Viz také syfilis, pozdní syfilis, získaná syfilis.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků