Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Premenstruační znamená „v období před menstruací“. Například premenstruační syndrom je souhrn příznaků, které se u některých žen vyskytují před začátkem menstruace. Viz také pre-, menstruace.

Premenstruační syndrom neboli PMS (zkratka pochází z anglického názvu premenstrual syndrome) je souhrn emočních a tělesných příznaků, které se u některých žen vyskytují pravidelně 1–2 týdny před začátkem menstruace. Přibližně se začátkem menstruačního krvácení tyto příznaky obvykle vymizí. Různé ženy pociťují různé příznaky, přičemž mezi ty nejčastější se řadí podrážděnost a změny nálad (emoční příznaky), případně akné, pocit napětí v prsou, nadýmání a únava (tělesné příznaky). Viz také premenstruační, syndrom.

Premenstruační dysforická porucha neboli PMDD (zkratka pochází z anglického názvu premenstrual dysphoric disorder) je obzvláště závažná forma premenstruačního syndromu (PMS). Ačkoli PMS i PMDD mají tělesné i duševní příznaky, PMDD způsobuje extrémní změny nálad, které mohou narušovat každodenní život i mezilidské vztahy. Jak u PMDD, tak u PMS začínají příznaky obvykle 7–10 dní před začátkem menstruace a obvykle vymizí se začátkem menstruačního krvácení, případně 1–2 dny po něm. PMDD i PMS mohou způsobovat nadýmání, pocit napětí v prsou, únavu, poruchy spánku a změny stravovacích návyků. U PMDD však vyniká alespoň jeden z následujících duševních příznaků: smutek nebo beznaděj, úzkost nebo napětí, extrémní náladovost, výrazná podrážděnost nebo hněv. Příčiny vzniku PMDD dosud nebyly objasněny. Depresivní a úzkostné stavy jsou společné jak pro PMS, tak pro PMDD, takže je možné, že hormonální změny, které souvisejí s menstruací, zhoršují příznaky poruch nálady. Léčba PMDD je zaměřena na prevenci nebo minimalizaci příznaků a může zahrnovat užívání antidepresiv (zejména SSRI), antikoncepčních pilulek, doplňků stravy (například s obsahem vápníku, hořčíku, vitaminu B6 apod.) či rostlinných přípravků, ale také změnu stravovacích návyků a/nebo životního stylu. Zmírnit příznaky PMS nebo i PMDD může pravidelné cvičení, omezení příjmu kofeinu, vyhýbání se alkoholu a skoncování s kouřením. Pomoci může také dostatek spánku a používání relaxačních technik, jako je mindfulness, meditace či jóga. Viz také premenstruační, porucha, premenstruační syndrom.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků