Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Plísňové onemocnění je jiný název pro mykózu.

Alergie na plísně se často vyskytuje společně s pylovou alergií nebo s alergií na prachové roztoče. Na plísně je citlivých přibližně 5 % obyvatelstva. Vdechované alergeny plísní se často podílejí na vzniku astmatu nebo alergické rýmy. Viz také alergie, plísně.

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které tvoří přirozenou součást našeho životního prostředí. Jsou prakticky všudypřítomné, avšak ne vždy jsou viditelné pouhým okem. Rostou všude, kde je vlhko a teplo. Některé plísně nich mohou za určitých okolností způsobovat různé druhy mykóz. Samostatnou kapitolou je alergie na plísně. Odvozené přídavné jméno je plísňový. Viz také alergie na plísně, infekční agens, plísňové infekce, plísňové onemocnění.

Plísňové infekce neboli mykotické infekce jsou infekce způsobené plísněmi nebo kvasinkami. Plísňová infekce není totéž co plísňové onemocnění, neboť infekce se nemusí navenek nijak projevit (alespoň zpočátku). Mykotické infekce jsou často spíše obtěžující než nebezpečné. Některé však mohou způsobit vážné onemocnění. Jedním z nejčastějších způsobů vzniku mykotické infekce je vdechnutí spór plísně. Ty se nacházejí na povrchu některých předmětů (často ve vlhkých obytných prostorách), ale i ve vzduchu, v půdě apod. Zvýšené riziko plísňové infekce mají lidé se sníženou funkcí imunitního systému (viz také imunosuprese), pacienti s HIV/AIDS nebo onkologičtí pacienti, kteří právě podstupují chemoterapii. Viz také plísně, kvasinky, infekce, virové infekce, bakteriální infekce, parazitární infekce, mykóza.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků